Doğu Türkistan Sizlere Tarihî Bir Fırsat Sunuyor!
10 Eylül 2022

Doğu Türkistan Sizlere Tarihî Bir Fırsat Sunuyor!

Tarih boyunca dünya birçok zulme ve soykırıma sahne oldu. Ancak bunların en yoğun olduğu dönem kuşkusuz ki Osmanlı Hilâfet Devleti’nin yıkılmasından sonra özelde Müslümanların genelde ise tüm mazlum halkların sahipsiz kaldığı dönemdir. Başta sömürgeci Batılılar olmak üzere küffar, yüzyıllarca İslâm hâkimiyetinde olan topraklardaki zenginlikleri elde etmek adına katliam ve soykırım yapmaktan geri durmadı.

Bugün farklı birçok günde yaşanan bu katliam veya soykırımlara dair anma günleri düzenleniyor. Müslümanlar çocuklarına o günlerde yaşananları ve düşmanlarını unutmasın diye o acı günü anıyor. Halkı Müslüman olan devletlerin yöneticileri ise bu anma törenlerinde sahte ve samimiyetsiz sözlerle bilindik lakırdılarda bulunuyor.

Son yüzyılda yaşanan katliam ve soykırımları failleri bağlamında hızlıca sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz:

1. İngilizler, Hindistan’ı sömürebilmek adına yaklaşık 20 milyondan fazla insanın ölmesine sebep oldular. Aynı İngilizler Avustralya kıtasına ulaştıklarında yaklaşık 750 bin olan Aborjinlerin nüfusu kısa bir süre sonra 30 bine kadar düştü. 60 yıl öncesine kadar İngilizler adada doğan her üç çocuktan birini zorla ailelerinden alarak soykırımı devam ettirdi.

2. İtalyanlar, Libya’yı işgal ederken 750 bine yakın Müslümanı katletti.

3. Ruslar, Kafkasya’da önce Çerkezleri sonra da Ahıska Türklerini Müslümanların potansiyel gücünden korktuğu için önce katletti sonra ise “ölüm yürüyüşü” olarak anılan bir şekilde sürgün etti. Her iki sürgünde de 1 milyona yakın insan hayatını kaybetti.

4. Fransızlar, Cezayir’i işgal ettikten ve resmî olarak işgali bitirdikten sonra da Cezayir’de katliamlarına devam etti. Fransızlar Cezayir’de 1 milyondan fazla Müslümanı katlederek soykırım yaptı.

5. Ermeniler ise 1992’de Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabasında büyük bir katliam gerçekleştirdi. Bu katliamda 600’den fazla masum sivil katledildi.

6. Sırplar da 1995’de Bosna’nın Srebrenitsa kasabasından aynı anda 8372 Müslümanı “Osmanlı’nın intikamını alıyoruz” diyerek katletti.

7. Amerika 2003’de başlattığı Irak işgalinde 1,2 milyon Müslümanı katletti. Yine aynı tarihte başlattığı Afganistan işgalinde ise 170 binden fazla Müslümanı katletti.

8. Myanmar’da Budistler ise 2016 yılında Arakanlı Müslümanları katletmeye başladı ve onları sürgüne mecbur bıraktı. Yaklaşık 1 milyondan fazla Arakanlı sürgün edilirken, binlercesi ise katledildi.

Bu listeyi maalesef daha da uzatabiliriz.

Evet, bugün gerek belli programlarda gerekse de bu katliamlara yönelik anma törenlerinde sahte rollere bürünen Müslümanların başındaki tüm devlet adamlarına sesleniyoruz:

Eskiden Müslümanlara yapılan bu soykırım ve katliamlara karşı sizler bir şey yapamazdınız. Zira bazıları sizden önceki dönemlere aitti ve sizler yetkili, sorumlu değildiniz. Daha sonra sizlerin sorumlu ve yetkili olduğu dönemlerde de bazı katliamlar yapıldı. Bunlara karşı ise kiminiz üç maymunu oynarken kimileriniz siyasi konjonktür hesapları yaptı. Yani hiçbiriniz gerekeni yapmadınız.

Ama bugün, yıllardan beri süregelen bir soykırım daha var. Hâlâ yaşanmakta olan ve Allah katında sorumlu olduğunuz bir soykırım… Doğu Türkistan’da zalim Çin, sistematik bir şekilde soykırım yapmaya devam ediyor. Özellikle bu son günlerde Corona bahanesi ile zorla Müslümanları evlerine hapsediyor ve açlıktan ölmeye mahkûm ediyor.

Bugün sizler yapılan bu soykırıma ses çıkarabilir ve bunu engellemek adına bir şeyler yapabilirsiniz.

Şayet sizler bugün Doğu Türkistan’daki zulme mani olmazsanız, belki de 20-30 yıl sonra sizin yerinize gelecek olan halefleriniz burada yaşanan soykırıma ait bir anma töreninde sizler gibi sahte şeyler söyleyecekler...

İşte Doğu Türkistan sizlere hem Allah’ın rızasını kazanmak hem de Müslümanların dualarına mazhar olmak adına güzel bir fırsat sunuyor. Eğer bunu bugün değerlendirmezseniz isimleri yıllar sonra sadece Google aramalarında bulunabilen sıradan adamlardan olursunuz. Ama sorumluluğunuzun gereğini yaparsanız tarih sizi asla unutmaz. Aynı Libyalı Ömer Muhtar, Bosnalı Aliya İzzetbegoviç, Doğu Türkistanlı Osman Batur, Kafkasyalı Şeyh Şamil ve Çeçen Cevher Dudayev gibi isimleriniz yıllar geçse de Müslümanların dimağlarında ve dualarında olur.

İşte, seçim de takdir de sizlerin!

Şayet Doğu Türkistan’da tüm dünyanın bildiği, duyduğu ve gördüğü katliamlara ve soykırıma ses çıkarmayarak Müslümanların ölümüne yarım kelime dahi olsa katkınız olursa Rasulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in şu hadisi gereği Allah’ın rahmetinden mahrum olursunuz:

[مَنْ أَعَانَ عَلَى قَتْلِ مُؤْمِنٍ بِشَطْرِ كَلِمَةٍ لَقِيَ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ مَكْتُوبٌ بَيْنَ عَيْنَيْهِ: آيِسٌ مِنْ رَحْمَةِ اللَّه] “Kim bir müminin öldürülmesine yarım kelime dahi olsa katkı sağladıysa kıyamet gününde Allah’ın huzuruna alnında "Allah’ın rahmetinden mahrumdur" yazısı ile çıkacaktır.”[1]


[1] İbn Mace