Nihat Güç; Müslüman Toplumların Yeniden İslam’ın Kurallarıyla İnşa Edilmesi ve Yönetilmesi Kaçınılmazdır
04 Mart 2023

Nihat Güç; Müslüman Toplumların Yeniden İslam’ın Kurallarıyla İnşa Edilmesi ve Yönetilmesi Kaçınılmazdır

Kaldırılışının 99. yıldönümünde İlahiyatçı, yazar Nihat Güç'ün Hilafet mesajı

"Yeryüzünün halifesi insandır. (Bakara/30) Kainat, nebatat ve hayvanat insan için var edilmiş ve emrine de müsahhar kılınmıştır. (Bakara/29)- Casiye/13) Bunu bize bildiren Allah'tır. Allah'ın emirleri doğrultusunda hareket etmek biz müslümanlar için farz, yeryüzünün halifesi olmanın birinci ve öncelikli şartıdır.

Ancak Türkiye’de 3 Mart 1924 tarihinde İslami hükümler ve uygulayıcısı olan halifelik makamı ilga edilmiştir. Müslümanlara ait dünyevi iş ve işlemleri düzenlemek, Allah’ın ayetlerine, Hz. Muhammed SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in sünnetine rağmen yeni bir güzergah, yeni bir istikamet çizmek, yeni nesiller yetiştirmek üzere kanunların her çeşidi Avrupa'nın atıl çöplüklerinden toplanarak devşirildi.

Müslüman toplum Hristiyanlara ait kanunlarla dizayn edildi, farklı istikametlere sevk edilerek yeniden şekillendirildi. Toplumun dizayn edilmesi ve yeniden şekillendirilmesi kanun ve kurallarla gerçekleştiğini iyi biliyoruz. Müslüman toplumların yeniden İslam’ın kurallarıyla inşa edilmesi ve yönetilmesi kaçınılmazdır."

Nihat Güç İlahiyatçı-Yazar

#3Mart1924