Mustafa Özcan; 100 Yıl Sonra Umulur Ki Diriliş Asrını Yaşarız
06 Mart 2023

Mustafa Özcan; 100 Yıl Sonra Umulur Ki Diriliş Asrını Yaşarız

3 mart 2023 mustafa özcan caps.jpg

Kaldırılışının 99. yıldönümünde Gazeteci Yazar Mustafa Özcan'ın Hilafet mesajı

100 yıllık boşluk

"Hilafetin kaldırılmasının üzerinden, 3 Mart 2023 tarihi itibarıyla 99 yıl geçmiştir. Yüz yıl olmasına ve dolmasına sadece bir yıl kalmıştır. İslam tarihi itibarıyla baktığımız zaman bu 99 veya 100 yıllık süreç bir boşluk gibi duruyor.

Bu dönemde İslam güneşinin küsufunu ve yüz yıllık bir siyasi fetret yaşadık. İslam dünyası olayların faili olmaktan çıkmış ve münfaili olma noktansa gerilemiştir. Siyasi olarak dünyanın en alt kümesine düşmüştür. Arasından İtalya veya Güney Kore seviyesinde bile sanayileşmiş bir ülke çıkmamıştır. Sayı kalabalığı olarak çok ama nitelik olarak yetersiz. Batı’nın hem dini merkezi hem de siyasi merkezi vardır. Dini merkez olarak Vatikan gösterilebilir. Siyasi merkez olarak da Amerika Birleşik Devletleri bu misyonu üstlenmektedir.

İslam dünyası totaliter çağ olarak da anılan geçen yüzyılda çağı kaçırmıştır. İstibdat rejimleri her yöreye ve köşeye sinmiştir. Buna mukabil hilafetin gıyabında cemaatler çağı yükselmiş lakin cemaatler kendilerinden bekleneni verememiştir. Bu yüzden İslam alemi manevi anlamda da patinaj yapmış ve bir türlü düştüğü yerden kalkamamıştır.

20’inci yüzyıl İslam alemi açısından kısır ve verimsiz bir dönemi aksettirmiştir. 100 yıl sonra umulur ki açık kapanır ve diriliş asrını yaşarız."

Gazeteci yazar Mustafa Özcan

#3Mart1924