Ahmet Varol; Ümmetin Yeniden Toparlanmaya, Bütünleşmeye ve Bu Bütünlüğü Temsil Edecek "Baş"a İhtiyacı Var
02 Mart 2023

Ahmet Varol; Ümmetin Yeniden Toparlanmaya, Bütünleşmeye ve Bu Bütünlüğü Temsil Edecek "Baş"a İhtiyacı Var

3 mart 2023 Ahmet Varol hilafet mesajı caps.jpg

Kaldırılışının 99. yıl dönümünde Yeni Akit Gazetesi Yazarı Ahmet Varol'un Hilafet mesajı

Ümmetin Birliğini “Baş” Temsil Eder

"Bugün İslâm ümmetinin en önemli meselesi birlik ve bütünlük içinde olamamasıdır. Normalde İslâm ümmeti güçlüdür. Ancak bu güç potansiyel bir güçtür. Düşmanın saldırılarına ve sömürgeci politikalarına karşı aktif güç haline gelebilmesi birlik ve bütünlüğünü gerçekleştirmesine bağlıdır.

Ümmetin bu duruma düşmesinin en önemli sebebi ise birlik ve bütünlüğünü temsil eden, Peygamber SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in varisi olan kurumdan yani "baş"tan yoksun kalmış olmasıdır. Ümmetin yeniden toparlanmaya, bütünleşmeye ve bu bütünlüğü temsil edecek "baş"a ihtiyacı var.

Bilindiği üzere Lozan görüşmelerinin bir yazılı anlaşmalara yansıyan kısmı bir de metinlere geçmeyen ama anlaşmada katılımcı heyete kabul ettirilen kısmı var. Sözlü olarak kabul ettirilen kısmının içinde Hilafetin kesin ilga edilmesinin de yer aldığı bazı kaynaklarda geçer.

Hilafetin kaldırılması için dayatma yapılmasının asıl amacı ümmetin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak, potansiyel gücünü değerlendirebilecek bir otoriteden ve baştan onu yoksun bırakmaktır. Siyonistlerin Filistin topraklarında bir işgal yönetimi kurabilmeleri de ancak ümmetin birliğini temsil eden Hilafet müessesesinin ilga edilmesinden sonra mümkün olabilmiştir.

Ümmete düşen görev de düştüğü yerden yeniden kalkabilmek için bu otoriteyi yeniden oluşturmaktır."

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Ahmet Varol

#3Mart1924