Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Yolcusu
16 Eylül 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Yolcusu

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere 16-20 Eylül tarihleri arasında ABD'de bulunacak.

ABD'nin New York kentinde düzenlenecek BM 78. Genel Kurulu’ndaki görüşmelerin ilk günü genel kurula hitap edecek olan Erdoğan, ikili temaslarda da bulunacak.

İletişim Başkanlığı'ndan Açıklama

Cumhurbaşkanı'nın ABD ziyareti hakkında İletişim Başkanlığı'ndan bir açıklama yapıldı.

Ziyaretin 16-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirileceği detayının paylaşıldığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması: 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Eyleme, Herkes için Barış, Refah, Gelişim ve Sürdürülebilirlik Doğrultusunda Hız Verilmesi' temasıyla gerçekleştirilecek Genel Kurul genel görüşmelerinin ilk günü olan 19 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap edeceklerdir." denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret süresince başta mevkidaşları olmak üzere çok sayıda üst düzey temas ve görüşmede bulunacağı belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretleri vesilesiyle, ABD’de mukim vatandaş ve soydaş toplumu temsilcilerinin yanı sıra iş dünyası temsilcileri, düşünce kuruluşlarının yetkilileri ve Amerikan toplumunun farklı kesimlerinden müteşekkil kanaat önderlerinin katılacakları etkinlikleri teşrif edeceklerdir."