Akar, İptal Ettik Demişti! İsveçli Bakan’dan Akar’ı Yalanlayan Açıklama
21 Ocak 2023

Akar, İptal Ettik Demişti! İsveçli Bakan’dan Akar’ı Yalanlayan Açıklama

Köklü Değişim Medya
  • 196

Hulusi Akar’ın sabahki “toplantıyı iptal ettik” açıklamasını yalanlayan İsveçli Bakan, karşılıklı görüştüklerini ve ertelediklerini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, terör örgütü PKK’nın İsveç’te gerçekleştirdiği eylemle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmesini ve Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına izin verilmesini anımsatarak İsveçli mevkidaşı ile olan toplantısını “önemi de anlamı da kalmadı” diyerek iptal ettiğini açıklamasının ardında İsveçli Bakan’dan bunu yalanlayan bir açıklama geldi.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, , resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ankara ziyaretinin ertelendiğini duyurarak, “Türkiye ile ilişkilerimiz İsveç için çok önemli” dedi.

Bakan Jonson şu ifadeleri kullandı:

“Dün Türk mevkidaşım Hulusi Akar ile Almanya'nın Ramstein kentindeki ABD askeri üssünde görüştüm. Ankara'da yapmayı planladığımız toplantıyı daha sonraya ertelemeye karar verdik. Türkiye ile ilişkilerimiz İsveç için çok önemli ve ortak güvenlik ile savunma konularında diyaloğu ileri bir tarihte sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Bakan Akar Ne Demişti?

İsveç’te terör örgütü PKK destekçilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye aleyhine provokasyonlarını ve İsveç polisinin Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılacağı ifade edilen gösteriye izin verdiği yönündeki haberleri anımsatan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveçli Bakan'ın ziyaretine ilişkin bugün yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullanmıştı: "Bunlara karşı hareketsiz kalmak, tepki göstermemek kabul edilemez. Bunların mutlaka gereğinin yapılması tedbir alınması gerekirdi. Sayın Cumhurbaşkanı'mıza ve Türkiye’ye yönelik bu alçak, iğrenç eylemler sonunda hiçbir tedbir alınmadığını üzülerek müşahede ettik. Dolayısıyla geldiğimiz bu noktada İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik." dedi.