HDP Operasyonu
05 Kasım 2016

HDP Operasyonu

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği, 20 Mayıs’ta 376 oyla TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili, anayasada değişiklik yapılmasını öngören 6718 sayılı Kanunu 7 Haziran 2016 tarihinde onaylamıştı. 138 milletvekili hakkında toplam 667 dosya bulunuyor. Bu dosyalardan 405'i HDP milletvekillerine ait. HDP ve bazı CHP milletvekilleri daha önce dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin kanun teklifinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş ancak mahkeme bu başvuruyu reddetmişti. Mahkeme’nin 'Gelin ifade verin' çağrısına olumlu yanıt vermeyen HDP Milletvekillerine 04.11.2016 tarihinde gözaltı ve ardından da Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 7 milletvekili tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 2 vekil yurtdışında 1 vekil ise aranıyor.

Türkiye, Kürt meselesine ilişkin adımlarını bir ileri iki geri şeklinde konjonktürel olarak devam ediyor. Ak Parti 2005 yılından 2013 yılına kadar savunduğu ne varsa bugün tersini söylüyor. Yine bu yıllar içerisinde kiminle ittifak kurduysa onunla düşman. 3 yıl içerisinde Türkiye’de “Gezi Olayları”, “17-25 Operasyonları”, “6-7 Ekim Kobani Eylemleri” “15 Temmuz Darbe Girişimi” ve onlarca “kanlı terör eylemi” gerçekleşti. İşte bu durum Türkiye’de siyasi dengeleri ve ittifakları tamamen değiştirdi.

PKK’nin Temmuz 2015’te başlattığı şehir savaşları, özerklik ilanları, hendek çatışmaları 1 Kasım seçimleriyle birlikte daha da şiddetlenerek devam etti. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Suriye’de yüklendiği misyon ve uluslararası güçlerden aldığı destekle birlikte PKK da Güneydoğu’yu egemenlik savaşına çevirdi. Devlet ise bu durumu varoluşsal olarak algılayarak sert güvenlik önlemleriyle karşılık verdi.

Diğer taraftan dokunulmazlıkların kaldırılması, kayyum uygulaması, akademisyenler bildirisine karşı verilen iktidar, idare ve yargı tepkisi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) gazete ve dergilerin kapatılması ve onlara destek veren “aydınlara” yönelik soruşturmalar “Kürt meselesine” ilişkin devletin tekrar güvenlik siyasetine döndüğünü bize göstermektedir.

Böylece “çözüm süreci” benzeri süreçler tamamen kapanmış, yerini tedbir ve asayiş unsuruna bırakmıştır. HDP’nin, Suriye’nin kuzeyi ile ilgili yaşanan gelişmeleri iç siyasete dönüştürme gayretleri, yine bölgedeki PYD ilerleyişinin meydana getirdiği endişe, bölünme korkusu, tarihi milli sınırlar hassasiyeti Türkiye’nin tedbirlerini arttırmıştır.

Sonuç olarak bu tutuklamalar, 15 Temmuz sonrası KHK’lerle yürüyen iktidarın PKK ve siyasi uzantısıyla mücadele için de olanak sağlamış ve elini kolaylaştırmıştır. Amerika’nın Rakka operasyonunda PYD’yi kullanacağı gittikçe netleşiyor. Durum böyle olunca devlet, Türkiye’deki PKK’nın siyasi uzantısının alanını daraltıyor. Bu durumun bölgeye, HDP’ye ve oylara nasıl yansıyacağını ise ileride göreceğiz.

İktidarın başkanlık sistemiyle alakalı olarak da bu durumu fazlasıyla istismar edeceğinden hiç şüphe yoktur. Geçmişte parti kapatılıyor ve yerine yenisi açılıyordu. Şu an yaşanan durum ise parti kapatmadan “kişilere” ceza veriliyor. Devlet aklı bu şekilde cezalar vererek HDP’yi dönüştürme amacıyla birlikte konjonktürel tedbirler alıyor.

Cumhuriyetin kurucu kadrosu tüm Müslümanların arasındaki İslam bağını ve Hilafet’i ilga ederek yerine laik Türk milliyetçiliğini koymuştu. Böylece ümmetten bir ulus yaratmak istiyorlardı. Cumhuriyet kurulduğunda kendisine belirlediği iki düşman vardı. Bunlardan birincisi İslam diğeri ise Müslüman Kürt halkıydı. Ak Parti, ılımlaştırma yolu ile İslam problemini nasıl “hal” ettiyse, “Kürt sorununu” da “hal” edecekti. Bu nedenle bölge, neredeyse tamamen örgütün eline verilmişti. Ama Suriye’deki fiili durum tüm planları altüst etti. Halk ise devlet ile örgütün arasında kaldı. FETÖ ve Ak Parti arasında bozulan uzlaşma gibi Suriye meselesiyle birlikte HDP-PKK ile de uzlaşı ve “çözüm süreci” bozuldu. Şimdi taraflar iki düşman oldu. Düşmanlar, birbirine neyi reva görüyorsa öyle saldırıyorlar. Olan yine aradaki masum Kürt çocuklara ve halkımıza oluyor.

@OYildiz99