Rıdvan Kaya; Hilafetin İlgası Yabancılaşma Olgusunun Derinliğini Ortaya Koyan Adımlardan Biridir
04 Mart 2023

Rıdvan Kaya; Hilafetin İlgası Yabancılaşma Olgusunun Derinliğini Ortaya Koyan Adımlardan Biridir

3 mart 2023 Rıdvan kaya hilafet mesajı caps.jpg

Kaldırılışının 99. yıldönümünde ÖZGÜR-DER Genel Başkanı Rıdvan Kaya'nın Hilafet mesajı

"Türkiye’nin bir asırlık tarihine ve Cumhuriyet uygulamalarına baktığımızda karşımıza çıkan görüntü kendi kendini sömürgeleştiren bir ülke manzarasıdır. Kemalist kadroların büyük bir başarı öyküsü olarak sundukları Cumhuriyet projesinin özü itibariyle komple bir yabancılaşma hadisesi olarak tanımlamak mümkündür.

Sembolleri, değerleri, kurumları ve kimliğiyle İslami kökleri topyekün imha temelinde işletilen bu proje, İslam coğrafyasında hiçbir sömürgeci gücün cesaret edemeyeceği kapsamda bir imha operasyonu gerçekleştirerek “Ümmetten ulus yaratmak” adına yüzlerce yıldır kendisini İslam ile tanımlamış, ifade etmiş bir toplumu mankurtlaştırmıştır. Bu kapsamlı operasyonun hedef aldığı kurumlardan biri olan Hilafetin ilgası ise yabancılaşma olgusunun derinliğini ortaya koyan adımlardan biridir.

Batılı emperyalistlerin doğrudan işgal tehdidi altındaki müslüman halkların birliğinin sembolü olan Hilafet kurumunun imhası, müslüman halklar için büyük yenilgi ve bir yıkım ifade ederken; sömürgeci güçler açısından ise inanılmayacak ölçüde kolay bir zafer manasına geldiği açıktır.

İslam ümmetinin birliği ve dayanışmasını temsil eden bir sembolü bu şekilde hedef alan zalimlerin ümmetin geleceğini de ipotek altına almaya matuf bu şeytani operasyonlarını boşa çıkartmak için çaba sarfetmek, mücadele etmek müslümanım diyen herkesin en acil vazifesidir."

ÖZGÜR-DER Genel Başkanı Rıdvan Kaya

#3Mart1924