Suriye Diktatörü Esed, Çin’de Törenle Karşılandı
21 Eylül 2023

Suriye Diktatörü Esed, Çin’de Törenle Karşılandı

Köklü Değişim Medya

Yüzbinlerce Suriyeli Müslümanı katleden ve milyonlarcasını yerinden eden Suriye diktatörü Beşar Esed, İslam'a açık bir şekilde savaş açan Çin’de törenlerle karşılandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Esed’in Cumartesi günü Hangzhou kentinde başlayacak olan Asya Olimpiyatları’nın açılış törenine katılacağını duyurdu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Cuma günü şehre giderek Suriye lideri ve diğer devlet başkanlarıyla yemeğe katılacak ve bazı ikili temaslarda bulunacak.

Yüzbinlerce Suriyeliyi vahşice katledip, ülkenin önemli bir kısmını harabeye çeviren Esed rejimini desteklemeyi sürdüren Pekin yönetimi, milyarlarca dolara mal olması beklenen Suriye’nin yeniden inşasında gelecekte önemli bir rol oynayabileceği ileri sürülüyor.

Esed rejimi, geçen yıl Çin’in en büyük projesi olarak kabul edilen **“Tek Kuşak Tek Yol Girişimi”**ne katılmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden olan Çin Birleşmiş Milletler’de Esed yönetimine karşı kararları en sonuncusu 2020 Temmuz ayında olmak üzere sekiz kez veto etmişti.

Suriye’de muhalefetin Rusya, Türkiye ve İran’dan müteşekkil “Astana Üçlüsü” tarafından etkisizliştirilmesinin ardından Esed rejimine, ABD’nin de desteklediği BM’nin 2254 sayılı kararı ile meşruyiet kazandırma çabalarına hız verilmişti.

Bu kapsamda Suriye ve diğer Arap ülkeleri arasındaki diplomatik temas 6 Şubat’ta Türkiye’de 50 binden fazla Suriye’de de 6 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremlerin ardından yoğunlaşmıştı.

Beşar Esed, Mayıs ayında Suriye’nin 22 üyeli Arap Birliği üyeliğinin yeniden almasının ardından Suudi Arabistan’a giderek Arap Birliği zirvesine katılmıştı.

Türkiye’de “Dörtlü Toplantılar” kapsamında Esed rejimi ile “normalleşmek” için adımlar atıyor. Astana Üçlüsü, masada aldığı kararlar ve sahadaki operasyonlarla ayağa kaldırdığı Esed rejimini artık masada yanına alarak toplantıları dörtlü marjda sürdürüyor.