loader
ERDOĞAN: “RUSYA REJİM GÜÇLERİNE DESTEK VERİYOR”

ERDOĞAN: “RUSYA REJİM GÜÇLERİNE DESTEK VERİYOR”

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi havalimanında açıklamalarda bulundu. "Bizim kendimize ait Libya'da kendimize ait iki şehidimiz var" diyen Erdoğan, Putin, Macron ve Merkel ile yaptığı görüşme ve İdlib için yapılacak dörtlü zirve konusuna ilişkin ise “Bu hafta sonu yapılan görüşmelerle ilgili Macron ile Merkel ve Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil” bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Dörtlü zirvenin  Mart’ta yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasında şu konulara değindi:

Azerbaycan İle Ticaret

"Azerbaycan'la ticaret hacmimiz 4,4 milyar doları buldu. 2015'te yakalanan 5 milyar dolar seviyesinin gerisindeyiz. 2023 yılına kadar ikili ticareti 15 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

“Rusya Rejim Güçlerine Destek Veriyor”

İdlib hususunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, yaklaşık 5 yıldır Astana ortaklığı çerçevesinde birlikte hareket ettiği ve dost diye nitelendirdiği Rusya’yı TSK’ya karşı yürütülen saldırılardan sorumlu tuttu. Bilindiği üzere Astana ortaklığı çerçevesinde Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de gerçekleştirdikleri operasyonlarla yıkılmaya yüz tutmuş Esed rejimini ayağa kaldırmayı başarmıştı. ABD’nin himayesindeki Cenevre süreci devam ederken Rusya’nın İdlib’e düzenlediği saldırılardan Washington rahatsız. ABD, Türkiye’nin İdlib’deki pozisyonundan memnun olduğunu daha önce açıklamıştı. İdlib konusunda ABD ile Türkiye'nin yakın çalıştığını dile getiren Trump, "Erdoğan ile (İdlib konusunda) birlikte çalışıyoruz" demişti. İdlib'deki vahşi saldırılar ABD'nin çıkarları doğrultusundaki Cenevre planına ters düşünce, Erdoğan ile Putin arasında anlaşmazlık yaşanmaya başlamıştı. 

Rusya’nın İdlib ve Libya’daki duruşu ile ilgili Erdoğan şunları söyledi:

“Yol haritasıyla ifademiz şu anda malum Türkiye-Rusya arasında gerek İdlib'de gerek Libya'da yaşanan bir süreç var. Öncelikli İdlib'i çözmemiz lazım. Bunu Sayın Putin ile en üst düzeyde ben görüşüyorum, aynı şekilde bakanlarımız ve istihbarat görüşmeleri oldu. Bir bu işin Libya ayağı var. Rusya ile görüşmelerimiz var. Hafter denilen gayrimeşru kişilik var. Abu Dabu yönetimi yanında. Maalesef Rusya'nın da orada Wagner diye bir güvenlik ekibi var. 2 bin 500 kişilik bir kuvvet. Parasal kaynağı abu Dabi yönetimi. Bunların değerlendirmesini Türkiye olarak Rusya ile yürütüyoruz. Sayın Putin ile görüşerek yol haritamızda ne gibi eksiklikler var değerlendiriyoruz. Rusya rejim güçlerine destek veriyor. Bunun tespitleri elimizde, inkâr etseler de tespit bizde var.

"Tam Bir İttifak Söz Konusu Değil"

Rusya'dan heyet yarın ülkemize gelecek. Bu hafta sonu yapılan görüşmelerle ilgili Macron ile Merkel ve Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Putin ile belirlediğimiz tarih 5 Mart'ta en kötü ihtimalle bir araya gelme söz konusu olabilir. Telefonun ötesine geçip yüzyüze görüşmeleri yapma söz konusu olacak. İstanbul veya Ankara olur, fark etmez.

Corona Virüs

Sağlık konusundaki hassasiyeti bir kenara koyamayız. En uygun olan neyse bu kararı almaya mecburuz. Oradan bir corona virüsünün sıçraması sonucu ciddi boyutlara ulaşabilir. Çin'den gelen ekibi ülkemiz insanları elimizden gelen tedbirle, 14 gün karantinaya alarak süreci atlattık. Bundan sonraki süreçte de hassasiyeti korumak zorundayız.

"Libya'da İki Şehidimiz Var"

Fox önce gazete olsun. Fox önce ciddi bir medya olsun. Yalan haber üretmeyi bırakın. Muhalefetin bu söylemleri beni ilgilendirmiyor. Rakam da olur sayısal da olur öyle bir ifadeyi kullanmış oluruz. Muhalefet Esed ile görüşeceksiniz diyor, bu nasıl muhalefet. Mİlyonlarca insan ülkesini terk ediyor, Bay Kemal bunun hesabını sormuyor. O aklını sen kendine sakla. Bizim kendimize ait Libya'da kendimize ait 2 şehidimiz var."

Erdoğan, basın toplantısının ardından 10.15'te Bakü'ye hareket etti. Cumhurbaşkanı, Bakü'de Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 8'inci Toplantısı'na katılmayı planlıyor.

Konsey toplantısında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek ve iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da derinleştirilmesi imkânları ele alınacak.

Erdoğan'a Azerbaycan ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da eşlik ediyor.

SON HABERLER