loader
ERDOĞAN, YAŞ TOPLANTISI ÖNCESİNDE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

ERDOĞAN, YAŞ TOPLANTISI ÖNCESİNDE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Köklü Değişim Medya

Yüksek Askerî Şura toplantısı öncesi Kemalist ritüelleri yerine getirmek için bakanlardan oluşan heyetle Anıtkabir’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Kemal’e tazimde bulundu ve kabir defterini imzalayıp, yazdıklarını okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YAŞ (Yüksek Askeri Şura) üyeleri toplantı öncesi Anıtkabir'e geldi. Anıtkabir'e ziyarette bulunan Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak Mustafa Kemal’in mozolesine çelenk bıraktı ve tazimde bulundu.

Erdoğan deftere yazdıklarını Mustafa Kemal’e okudu:

Aziz Atatürk,

Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak 2022 toplantısı vesilesiyle huzurunda bulunuyoruz. Zatı alinizi ve kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor, şura toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizlere emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti sıcak çatışmaların yaşandığı kritik bir dönemde bölgesinin istikrar ve güven abidesi olarak yükselişini sürdürmektedir.

Kahraman ordumuz görev bilinci, disiplini, her alanda artan caydırıcılığı ve demokratik ilkelere sadakati ile milletimize güven aşılmaktadır. Terörle mücadeleden sınır ötesi operasyonlara kadar farklı cephelerde elde edilen üstün başarılar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü, etkinliğini ve yeteneklerini açıkça ortaya koymaktadır.

Ruhun şad olsun

YAŞ Toplantısında Terfi ve Atamalar Görüşülecek

Bir yıl aradan sonra toplanacak olan YAŞ'ta general ve amirallerin terfi ve atama dosyaları öncelikli olarak görüşülecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bu sene itibarıyla hem yaş haddini hem de görevdeki bekleme süresini dolduruyor. Ancak 13 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Genelkurmay Başkanlığı görev süresine ilişkin düzenleme yapılmıştı.

Düzenlemeye göre Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı onayı ile uzatılabilecek. Bu kapsamda Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla uzatılması bekleniyor. Görev süresinin uzatılması halinde Orgeneral Güler, 1990'dan sonra 4 yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı görevini yerine getiren ilk isim olacak.

Görev süreleri geçen sene bir yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün durumları da Şura'da görüşülecek. Görev sürelerinin uzatılması durumunda Oramiral Özbal Deniz Kuvvetleri'nde, Orgeneral Küçükakyüz ise Hava Kuvvetleri'nde, 4 yıldan fazla kuvvet komutanlığı yapan üçüncü isimler olacak.

Korgenerallerin Terfileri de Görüşülecek

Bu kapsamda Kara Kuvvetleri Komutanlığında 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Korgeneral Sinan Yayla ile Milli Savunma Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Genel Müdürü Korgeneral İrfan Özsert; Hava Kuvvetleri Komutanlığında ise Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral İsmail Güneykaya ile Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanı Korgeneral Mehmet Özlü bir üst rütbeye terfi için bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve Milli Eğitim Bakanı Özer ile geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Avsever ilk kez katılacak.

YAŞ çalışmalarının bir günde tamamlanması öngörülürken Şura'da alınacak kararlar Erdoğan'ın onayının ardından yürürlüğe girecek.

 

 

 

SON HABERLER