Erdoğan, Sudan Cunta Lideri Burhan İle Görüştü
14 Eylül 2023

Erdoğan, Sudan Cunta Lideri Burhan İle Görüştü

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan’daki darbe yönetiminin lideri Abdulfettah el Burhan ile Ankara’da görüştü.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı sıfatıyla ülkeyi yöneten Abeulfettah el Burhan yurt dışı ziyaretlerine devam ediyor. Burhan daha önce de Mısır’da darbeci Abdulfettah Sisi ile görüşmüştü.

Türkiye'yi ziyaret eden Sudanlı heyet içerisinde Dışişleri Bakanı Ali es Sadık, İstihbarat Servisi Başkanı Ahmed İbrahim Mufaddal ve Savunma Sanayii Genel Müdürü Mirgani İdris Süleyman'ın bulunduğu bildirildi.

Erdoğan ile Burhan arasındaki ziyaret basına kapalı yapıldı ve kamuoyuna bilgi verilmedi.

ABD’nin Sudan’daki nüfuzunu korumak ve yönetimin İngiltere destekli müttefik sivil bileşenlere geçmemesi için darbe planını sahneye koyan Sudan Ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında çatışmalar sürüyor.

Sudan'daki çatışmalarda şimdiye kadar sivillerin de olduğu 5 bin kişi yaşamını yitirdi.

Sudan’da ABD-İngiltere Egemenlik Çatışması

Washington, 30 yıldır Sudan’da nüfuzunu koruyan Ömer El Beşir’i 2019 yılında protestolar sonucu devirip, ardından egemenliği elinde tutabilmek için Sudan ordusunu devreye sokmuştu.

21 Ağustos 2019 tarihinde imzalanmış ve ilk başta askerlerin Başkanlık Konseyi’ne başkanlık etmesi kararlaştırılmış daha sonra İngiltere ve Avrupa’ya yakın sivil bileşenlere Kasım 2021’de Konsey’e başkanlık etmeye başlaması konusunda anlaşma sağlanmıştı. ABD ordu ile kurduğu egemenliği, sivillerin yani siyasi partilerin eliyle İngiltere’ye geçmesini engellemek için Sudan Savunma Bakanı Korgeneral Yasin İbrahim ile 21 Eylül 2021 tarihinde yani sivillerin görevi devralma tarihinden iki ay önce yaptığı açıklamada bir darbe girişiminin önlendiğini duyurdu. Ardından hükümetin feshedilmesi talepleri gündeme geldi ve fiilen feshedildi ve anayasa belgesi sona erdi. Bugün ise aynı senaryo tekerrür ediyor.

Sudan’da 5 Aralık 2022 tarihinde Çerçeve Anlaşması imzalanmıştı. Çerçeve Anlaşması, 6 Nisan 2023 tarihinde nihai imzanın atılmasını ve 11 Nisan 2023 tarihinde de sivil hükümetin kurulmasını öngörüyordu fakat 15 Nisan 2023 Cumartesi günü ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında aniden şiddetli çatışmalar patlak vermişti.