Erdoğan’dan, Astana’da Şam Kasabı Esed’e Zeytin Dalı
03 Temmuz 2024

Erdoğan’dan, Astana’da Şam Kasabı Esed’e Zeytin Dalı

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi için gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye ile Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum, ‘İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye’deki gerilimde çözüm arayışları ve terörle mücadele konuları ele alındı.

Son günlerde gündemde olan Suriye konusunda görüşen “Astana Üçlüsü” iki önemli aktörü, yeniden hedefleri olan Esed rejimine meşruiyet kazandırılmasına yönelik mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sınırlarının hemen ötesinde bir teröristan kurdurmamakta kararlı olduğunu, başta Suriye iç savaşı olmak üzere terör örgütleri için elverişli alan oluşturan istikrarsızlıkların sonlandırılması için somut adımlar atılmasının önemini ortaya koyarken Türkiye’nin çözüm için iş birliğine hazır olduğunu söyledi.

Erdoğan geçen hafta, “Türkiye ile Suriye arasında yeniden diplomatik ilişkiler kurulmaması için hiçbir sebep yok. Geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz” açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan ayrıca “Geçmişte, ailece görüşmelere varıncaya kadar sayın Esed'le biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil” diyerek Suriye halkının katili Esed rejimine zeytin dalı uzatmıştı.

Ukrayna Savaşı

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada barışın tesisi için çaba göstermeye devam edeceğini, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın önce ateşkes, ardından barışla sona erdirilmesi için uzlaşı zeminini oluşturabileceğini, iki tarafı da memnun edebilecek adil bir barışın mümkün olduğunu ifade etti.

Filistin

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, ‘İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırıları ve Lübnan’a yönelik tehditlerinin bölgesel ve küresel barışı ve huzuru hedef aldığını, çatışmaların yayılmasının en büyük zararı bölge ülkelerine vereceğini, uluslararası toplumun artık ‘İsrail’in durdurulmasına odaklanması gerektiğini belirtti.

Erdoğan ŞİÖ zirvesinin ardından, Azerbaycan’da düzenlenecek Türk Devletler Teşkilatı zirvesine son olarak da ABD’de 9-11 Temmuz'da düzenlenecek NATO’nun 75. Yıl zirvesine katılacak.