Ankara’dan Hızlı Dönüş: Katil Sisi’den, Sayın Sisi’ye…
20 Mart 2023

Ankara’dan Hızlı Dönüş: Katil Sisi’den, Sayın Sisi’ye…

Köklü Değişim Medya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahire'deki görüşmesinde Mısır Dışişleri Bakanı’na “Kardeşim Şukri” diye hitap ederken, “Belki seçimden hemen sonra inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız ile sayın Cumhurbaşkanı Sisi bir araya geleceklerdir” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Kahire'deki Tahrir Sarayı'nda yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında düzenledi.

Görüşmelerde hangi konu başlıklarının ele alındığına ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde geliştirilmesi gereken birçok konu olduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, birçok alana odaklandıklarını belirterek, "Enerji alanında iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz, somut adımlar atmak istiyoruz. Ticareti arttırmak için ulaştırma konularında bazı kopukluklar oldu. Bunları tekrar canlandırmak istiyoruz. Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz" dedi.

Çavuşoğlu başlatılan bu girişimi iki ülkenin çıkarına sözleri ile örtmek istese de Sisi’nin gerçekleştirdiği katliamlar ve işkenceler baskı altında tutulan Mısır halkının zihninden asla silinmedi.

2010 sonlarında Tunus'ta başlayan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yayılan sokak eylemleri, Şubat 2011'de Mısır'ı da etkisi altına alarak diktatör Hüsnü Mübarek'in 29 yıllık iktidarının sonunu getirmişti. Müslüman Kardeşler seçimle iktidara gelmiş, Muhammed Mursi de Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olmuştu.

3 Temmuz 2013'te Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi'nin gerçekleştirdiği kanlı darbe ile Mursi ve arkadaşları hapse atılmış ve binlerce Müslüman sokaklarda vahşice katledilmişti. Bunun üzerine diplomatik ilişkiler kesilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan Sisi’ye “katil” diye hitap etmiş ve dört parmağıyla yaptığı “Rabia” işareti ile Mısır halkını desteklediğini ifade eden sloganik bir çalışmaya da imza atmıştı. Hatta Erdoğan, seçim kampanyaları sırasında rakiplerini sıklıkla "Sisi zihniyetinin bir yansıması" olmakla suçlamıştı.

Köklü-Değişim,ANKARA’DAN-HIZLI-DÖNÜŞ,KATİL-SİSİ’DEN,-SAYIN-SİSİ’YE…-.jpg

Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası açılış maçında Erdoğan ile Sisi'nin el sıkışarak “normalleşmenin” en görünür adımını atmıştı. ABD’nin “İsrail” ile “normalleşme” planının ardından bugün Sisi ve Esed rejimi ile “normalleşme” çalışmaları hız kazanmış durumda. Rusya ve Çin’e fokuslanan ABD, Ortadoğu’da sorun istemediği gözlemleniyor. Ortadoğu’daki “normalleşme” rüzgarının da bu planın bir yansıması olduğu düşünülüyor. Darbeci diktatörler ve Müslümanları katillerine meşruiyet kazandırma hedefi güden bu plan ile dün katil, darbeci ve terörist denilen herkesle el sıkışıldığı gözlemleniyor. Erdoğan'ın katil Sisi ve Esed ile görüşmelerinin startını seçim öncesi Müslüman Türkiye halkının tepkisi çekmemek için 14 Mayıs sonrasına bıraktığı düşünülüyor.

Çavuşoğlu: “Kardeşim Şukri”

Bölgesel konularda da istişareleri yeniden başlatmak istediklerini beyan eden Çavuşoğlu, hem siyasi konularda ikili düzeyde hem de bölgesel konularda istişareleri canlandırmayı arzuladıklarını vurguladı.

Askeri alanda da ikili ilişkileri canlandırmak istediklerine işaret eden Çavuşoğlu, "Askeri alanda da geçmişte olduğu gibi aslında diplomatik ilişkilerimizin soğuk olduğu yıllarda da gayet düzenli ilişkiler vardı ama canlandırılması gereken konular da var. Mesela bizim Milli Savunma Bakanlığımız, Genelkurmay Başkanlığımız, Mısır’ı Türkiye’de de düzenlenecek 3 tatbikata davet ettiler. Askeri tatbikatlar, bu alanlarda da ortak çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmamız lazım" dedi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Ekonomiden enerjiye siyasetten eğitime kadar her alanda atmamız gereken adımlar var. Bunu da kendi aramızda bugün değerlendirdik. En kısa sürede bunun takibi olarak bir sonraki buluşmamıza kadar arkadaşlarımız çalışacak. Bizler de bunu tekrar gözden geçirmiş olacağız. Burada en önemli şey tabii her iki tarafta da var olan güçlü siyasi irade ve kararlılık. Bu olduktan sonra adımlar ardı ardına gelir. Bu konuda biz her iki taraf olarak da ‘kardeşim Şukri’ adına da rahatlıkla söyleyebilirim, ciddi bir kararlılığa sahibiz.”

Şukri ile bundan sonra daha sık birbirlerini ziyaret edeceklerini ifade eden Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşını en kısa zamanda Türkiye’de misafir etmekten memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Mısır arasında tarihsel bağlar bulunduğunu, iki ülkenin ortak kültüre sahip olduğunu dile getirerek, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin bir irade ortaya koyduğunu söyledi. Ankara, ihanet olarak kabul edilen bu “normalleşmeyi” uzun zamandır yeni ortaya çıkmış gibi “iki ülkenin ortak kültüre sahip olduğunu” ifade ederek üzerini örtüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Sisi’nin geçen yıl Katar’ın başkenti Doha’da yaptıkları görüşmenin ardından bundan sonra Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve iki cumhurbaşkanının yeniden bir araya gelme konusunda Şukri ile kendisinin görevlendirildiğini belirten Çavuşoğlu, sürecin bu aşamaya gelmeden önce de Şukri ile farklı platformlarda görüştüklerini ve iki ülke ilişkilerini nasıl normalleştirebileceklerini konuştuklarını kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda somut adımlar atılmasından kendisinin ve Mısırlı mevkidaşının memnuniyetini dile getirerek, "Bundan sonraki süreçte de daha yakın iş birliğiyle çalışacağız" taahhüdünde bulundu.

Mısır’ın Doğu Akdeniz, Arap dünyası, Filistin ve Afrika için önemli bir ülke olduğuna ve önemli bir rolü bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Kahire’nin ‘Filistin konusundaki oynadığı rolü’ de takdirle karşıladıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, görüşmede Filistin konusunun ve Mısır'ın oynadığı rolün de ele alındığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Ramazan yaklaşıyor ve İsrail'de Hamursuz Bayramı ile aynı zamana denk geliyor. Dolayısıyla Ramazan ayında Filistin’de, Mescid-i Aksa’da, Kudüs’te gerginlik olmaması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bu anlamda Mısır’ın oynadığı rolü de hem takdir ediyoruz hem de güçlü şekilde destekliyoruz. Ürdün’ün çabalarına da destek veriyoruz. ‘İsrail’e de gerekli mesajları veriyoruz, hatırlatıyoruz.”

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: “Türkiye İle İlişkileri Güçlü Bir Şekilde Yeniden Kuracağımızdan Eminiz”

Türkiye ile her alanda iletişimi sürdürmek için çabaladıklarını kaydeden Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, "Sağlam zemine sahibiz ve Türkiye ile ilişkileri güçlü bir şekilde yeniden kuracağımızdan eminiz. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin de çıkarınadır" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile birçok bölgesel ve uluslararası konuda ortak bir vizyona sahip olduklarını vurgulayan Şukri, Türkiye ile ilişkilerin yeniden güçlü bir şekilde başlaması ve büyükelçilerin geri dönmesi konusunu ele aldıklarını belirterek, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının açık olmasını ve koordinasyonun devamını arzuladıklarını ifade etti.

Şukri, iki tarafın da görüşmede bölgenin yeniden istikrara kavuşması ve meydan okumalara karşı gücünü yeniden toparlaması için yapılması gerekenlere dair derinlemesine görüşlerini ortaya koyduğunu kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, görüşmede ayrıca, Suudi Arabistan ile İran arasındaki normalleşme, Filistin konusunun yanı sıra, Suriye, Libya ve Ukrayna-Rusya savaşının çeşitli yönlerden yansımalarını ele aldıklarını açıkladı.