Akşener’in “Boş Araziye Temel Attılar” Çıkışına Yanıt: “Beni Kendinle Uğraştırma”
29 Mart 2023

Akşener’in “Boş Araziye Temel Attılar” Çıkışına Yanıt: “Beni Kendinle Uğraştırma”

Köklü Değişim Medya

Katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Boş araziye beton döktüler” açıklamasına “Beni kendinle uğraştırma” ifadesi ile cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Deprem sonrası bölgede başlanan temel atma törenlerine ilişkin önceki gün eleştiride bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Boş araziye beton döküp, 'Hastane temeli atıyoruz' diye, Türkiye’ye yutturmaya kalktılar, Şimdi de çıkmışlar; ‘Bir yılda, tüm depremzedelere, konutlarını teslim edeceğiz’ diyorlar. Madem bir yılda yapılabiliyordu, 21 yıldır neredeydiniz?" çıkışına Erdoğan, şu cevabı verdi:

“İP'in başkanı elinize dilinize dursun, hayatında inşaat nedir görmemiş ve bunların tepeden tırnağa derinliği olması gerekir bilmeyen... Bunlar deniz kumu da değil. Kullanılan demirler çok farklı, bunlarda hassasiyet var. Biz bir şeyi yaparız dersek yaparız Meral Hanım... Benim adım Recep Tayyip soyadım da Erdoğan... Konuşurken buna göre konuş. Beni kendinle uğraştırma."

Köklü-Değişim,Erdoğan'dan-Akşener'in-Boş-Araziye-Temel-Attılar-Çıkışına-Yanıt.jpg

Erdoğan ile Akşener arasında tartışmaya neden alan temel atma töreninin resimleri sosyal medyada çokça paylaşılmış ve Türkiye gündeminde yer almıştı.

Öte yandan deprem bölgelerinde 27 bin 949 konutun inşasına başlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hatta köy evlerinden bazıları bitme aşamasına geldi, yaza kadar bunları da bitireceğiz" detayını paylaştı. Erdoğan, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin ise, "Hocalarımızla beraber çalışıyoruz. Yeni dönemde teferruatlı şekilde ele alıp yasal düzenlemeleri de yapmak suretiyle bir adım atabiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Deprem Bölgelerinin Yeniden İnşası

"27 bin 949 konutun inşasına başlamış durumdayız, hatta köy evlerinden bazıları bitme aşamasına geldi, yaza kadar bunları da bitireceğiz.

"Asker Sahaya Geç İndi" İddiası

Ey muhalefet, askerime, jandarmamıza, polisime hakaret etmekle size ekmek çıkmaz. Askerimize hakarette bulunanlar vatan hainidir. Bunların vatanını, milletini sevmek gibi bir derdi yok.

İmar Affı

İmar affıydı falan artık düşünemeyiz. Çünkü düşünmeye kalırsak şu andaki depremde yaşadıklarımızla karşı karşıya kalırız.

Kentsel Dönüşüm

Hocalarımızla beraber çalışıyoruz. Yeni dönemde teferruatlı şekilde ele alıp yasal düzenlemeleri de yapmak suretiyle bir adım atabiliriz.

Altılı Masa

HDP'ye verilecek her taviz, PKK'ya, yani Kandil'e verilmiş demektir.

Yedinci ortak var demiştim, yedinci ortak şu anda tam manasıyla ana muhalefetin başının ziyaretiyle ortaya çıkmış oldu. Aslında bu masanın başını ilk andan beri CHP ve HDP çekiyor, diğerleri yancısı.

PKK'lılar bu garabet masanın kendilerine umut verdiğini söylüyor. FETÖ'cüler, alacakaranlık kuşağı masası sayesinde ülkeye döneceklerinin hesabını yapıyor.

Terörü kaynağında kurutmaya devam edeceğiz. Siyasetteki uzantılarına milletimiz gereken dersi verecek.

Aile kurumunun korunması bizim önceliğimizdir. Özgürlük adıyla LGBT gibi sapkın hayat tarzlarının toplumumuza empoze edilmesine rıza gösteremeyiz.

Şiddet meselesi başta olmak üzere kadınlarımızın hakkına, hukukuna, onuruna yönelik hiçbir müdahaleye izin vermeyiz.

Akkuyu Santrali

(İlk nükleer yakıtın gelmesi) 27 Nisan'da belki Sayın Putin de gelecek veya birlikte online sistemle bağlanacağız ve inşallah ilk adımı atacağız."

Şunu açıklayabilirim, ülkemizi savaşa sokmayacağız, aile kurumunu güçlü tutacağız, ağırlıklı Suriye'den olmak üzere göç konusunda daha hassas davranacağız.

Kamuoyu Araştırmaları

Ben alana bakarım. Hele hele 11 ilimizdeki depremin olduğu dönemde gelen kamuoyu araştırmalarının sağlık, sıhhat durumunu asla kabullenmek mümkün değil.

Sıra asıl hamlemizi yapmaya geldi. İlk şart cumhurbaşkanlığı ve Meclis'te çoğunluğu kazanmak. Karşımızda, ülkenin 20 yılını çöpe atmaya niyetli bir yapı var.

Bankacılık sektörümüz, uluslararası kriterlere uyumu ve yüksek standartları ile dünyaya örnek olacak konumdadır."