loader
AÇLIK SINIRI 6 BİN TL’Yİ AŞTI: ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANIYOR

AÇLIK SINIRI 6 BİN TL’Yİ AŞTI: ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANIYOR

Köklü Değişim Medya  

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, açlık sınırının 6 bin TL’yi açtığı ekonomik kriz ortamında bugün toplanıyor.

Asgari ücretle geçimini sağlayan yaklaşık 7 milyon çalışan bugünkü toplantıdan çıkacak kararı bekliyor. İşçi sendikaları ikinci yarı için asgari ücrete en az enflasyon kadar artış yapılmasını isterken, işveren tarafı prim desteği talep ediyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2016 yılından beri ilk kez bugün ciddi hayat pahallılığı yüzünden ara yıl zammı için masaya oturuyor. Komisyonda işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişi yer alacak. İşçiler adına toplantıya Türk İş, işveren adına TİSK ve hükümet adına da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında bir ekibin katılması bekleniyor. Bu masada hükümet ve işveren tarafı üçte ikilik çoğunluğu elinde bulundurduğu için işçi tarafının istekleri genelde kabul edilmiyor.

İşçileri temsil eden Türk-İş masaya enflasyon farkı ve SGK işçi payında indirim talebiyle geliyor.

Diğer yandan ülkedeki üç büyük işçi konfederasyonundan biri olan Hak-İş, en az enflasyon kadar artış isterken, DİSK de yüksek enflasyon dönemlerinde daha önce olduğu gibi asgari ücretin yılda birkaç kez düzenlenmesini talep ediyor.

İşverenler de prim indirimi, işsizlik sigortası priminin belli bir dönem alınmaması gibi istekleri dile getiriyor.

Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında: 4 bin 253 Lira

2021 yılında brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

Enflasyon 24 Yılın Zirvesine Çıktı

Bloomberg’te yer alan habere göre, Mayıs ayında göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 73,50 ile 1998 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkması, çalışanlarda ücret artışı taleplerini hızlandırmıştı.

Bu arada emekli aylıklarına uygulanacak enflasyon oranı Mayısı ayında, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,64 oranıda gerçekmişti. Yani açıklanacak Haziran ayı enflasoyu ile bu oranın birkaç puan artması söz konusu. Bu nedenle, Çalışma Bakanı Bilgin'in de yüzde 40'ı işaret etmesiyle beklentiler yüzde 40 artışta yoğunlaşmış durumda.

TÜİK verilerine göre, Mayıs ayında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 73,50 ile 1998 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkarken üretici enflasyonu ise yüzde 132,16 ile 1995'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı 6 Bin Lirayı Aştı

Rekor düzeydeki artış mutfak enflasyonunda da kendisini gösterdi. Türk İş'in Yaşam Maliyeti Araştırması'nın 2022 Haziran ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin 391 lirayı aşarken, gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı da 20 bin 818 lira olarak saptındı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 8 bin 313 lira oldu.

Araştırmada, hanelerde kullanılan doğalgaza bu ay yapılan yüzde 30’luk zamla birlikte yılbaşından bu yana yüzde 75,5’lik zam yapılmış olduğunu, elektrik üretiminde ve sanayide kullanılan doğalgaza da yapılan zamların yanında, sürekli artan benzin ve motorin fiyatları da üretici ve tüketici fiyatlarını arttıran en başat sürükleyici etkenler olarak sıralayarak gıda enflasyonun yüzde 117 arttığı vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, NATO dönüşü duyuracağını açıkladığı artışın bugün ya da en geç yarın belirlenmesi gerekiyor. Çünkü, artışın Temmuz'da uygulanabilmesi için Meclis kapanmadan yasal düzenleme yapılması gerekiyor.

SON HABERLER