31 Mart Yerel Seçimleri: AK Parti Büyük Kayıp Yaşadı
01 Nisan 2024

31 Mart Yerel Seçimleri: AK Parti Büyük Kayıp Yaşadı

Köklü Değişim Medya

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakı büyük kayıp yaşıyor.

Gazze’de katliam ve ekonomik krizin gölgesinde yapılan ve Türkiye’de şaşırtıcı sonuçların ortaya çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinde 14'ü büyükşehir 35 belediye kazanan CHP, Türkiye genelinde en çok oyu alan parti oldu. AK parti ise oy oranında, ilk kez 2. sıraya gerilerken seçime katılım oranındaki düşüş de dikkat çekiyor.

CHP’nin 47 yıl sonra ilk kez seçimden birinci parti olarak çıktığı ve AK Parti kurulduğu 2001'den bu yana ilk kez 2. parti konumuna gerilediği seçimlerde partilerin Türkiye genelinde aldığı oy oranlarına bakıldığında Cumhuriyet Halk Partisi, yüzde 37.7, AK Parti yüzde 35.5, Yeniden Refah Partisi yüzde 6.2, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 5, İYİ Parti ise yüzde 3.8 oy aldı.

3 büyükşehir belediyesini elinde tutmayı başaran CHP 17 milyonun, AK Parti ise 16 milyonun üzerinde oy aldı.

CHP, 14'ü büyükşehir 35 belediye kazandı. AK Parti, 12'si büyükşehir olmak üzere 24 ilde seçim yarışını önde kapattı. MHP 8 ilde, DEM parti 3'ü büyükşehir 10 ilde, Yeniden Refah Partisi 1'i büyükşehir 2 ilde, İYİ parti ise 1 ilde seçimi kazandı.

Bu sonuçlara göre Yeniden Refah Partisi de girdiği ilk yerel seçimlerde hatırı sayılır bir oy alırken, ırkçı propagandalarla oy toplamaya çalışan Zafer Partisi ve İYİ Parti de kaybedenler arasında yer aldı.

3 Büyük Şehir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yüzde 51 oyla yeniden seçimi kazandı. İmamoğlu'nun rakibi Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum, yüzde 39,6'da kalırken, CHP bu sefer belediye meclisinde de çoğunluğu elde etti.

Başkent Ankara'da, Mansur Yavaş 2. kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna yüzde 60'ın üzerinde oy alarak yeniden oturdu. Cumhur İttifakı adayı ve Keçiören eski belediye başkanı Turgut Altınok ise yüzde 31,8'de kaldı. Ankara'da da belediye Meclisi'nde çoğunluk CHP'ye geçmiş durumda. AK Parti kalesi olarak tabir edilen Keçiören’i de kaybetti.

İzmir’de yine CHP klasiği bozulmadı ve seçim yarışını Cemil Tugay kazandı. CHP'nin adayı Tugay, yaklaşık yüzde 49 oy aldı.

AK Parti'nin adayı Hamza Dağ ise yüzde 37'de kalırken, CHP İzmir'de 2019 seçimine göre aldığı oy oranı yüzde 10 azaldı.

Seçimde Şaşırtan Sonuçların Alındığı İller

Seçimlerde şaşırtan sonuçlardan biri Bursa'da yaşandı ve belediye yönetimi AK Parti'den CHP'ye geçti. CHP'nin adayı Mustafa Bozbey yüzde 47,6 ile seçimi kazandı. Adıyaman ve Afyonkarahisar’da da CHP'li isimler sandıktan galip çıktı.

Yeniden Refah Partisi (YRP) adayı Mehmet Kasım Gülpınar, yüzde 38,9 oyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi..

YRP'nin Yozgat adayı Kazım Arslan da yüzde 36,3 oy oranında seçim yarışını önde tamamladı.

Seçimlere Katılım Son 20 Yılın En Düşüğü

31 Mart 2024 yerel seçimlerine, seçmenlerin katılım oranı yüzde 78,5 düzeyinde gerçekleşti. Daha önce en düşük katılım oranı 2004 yerel seçimlerinde yüzde 76,26 oldu. Böylece son 20 yılın en düşük katılım oranı yaşandı.

Kayıtlı 61 milyon 430 bin seçmenden, 47 milyon 714 bini oy kullandı. Katılım oranı yüzde 78 buçuk oldu. Yaklaşık 13 buçuk milyon seçmen sandığa gitmedi.

81 ilin tamamında seçime katılım oranı düştü. Katılım oranı en yüksek il yüzde 84,9 ile Manisa, en düşük il ise yüzde 59,6 ile Bingöl oldu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den Açıklama

"CHP'de milletimizle kurduğumuz Türkiye ittifakı, bu seçimlerde tarihi bir sonuç elde etmiştir." diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, seçim sonuçlarının bir milat olduğunu ifade etti. Özel, "CHP artık başının üzerindeki görülmez yüzde 25'lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır, tuzla buz etmiştir" açıklamasında bulundu.

Murat Kurum: “Bugünü Bir Milat Olarak Göreceğiz”

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, resmi olmayan sonuçlarının büyük oranda netleşmesinin ardından ilk değerlendirmesinde **"Eksiğimiz neyse o eksiği gidermek için tüm teşkilatlarımızla sahada olacağız" dedi.