Yunan Gazetecilerden “İsrail” Lehine Yapılan Uydurma Haberlere Tepki
17 Kasım 2023

Yunan Gazetecilerden “İsrail” Lehine Yapılan Uydurma Haberlere Tepki

Köklü Değişim Medya

Yunanistan'da bir grup gazeteci, “İsrail” lehine yanıltıcı haberlere karşı imza kampanyası başlattığını duyurdu.

Kampanyaya ilişkin Yunanistan Komünist Partisinin (KKE) radyo kanalı "902.gr"nin sitesinde yer alan açıklamada, "‘İsrail’ ve müttefikleri ABD-NATO-AB'nin, Filistinlilere yönelik katliamı ve ‘İsrail’ ordusunun zulmünü 'Terörle Mücadele' başlıklı bir senaryo yaratarak meşrulaştırmaya çalışan iğrenç propagandası ve uydurma haberlerinden öfke duyuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yunan Radyo ve Televizyon Kurumu ERT dahil birçok medya kuruluşunun bilgi doğrulaması yapmaksızın ‘yalan’ haberlere yer verdiği belirtilen açıklamada, bu haberlerin çoğunun kısa sürede doğru olmadığının ortaya çıktığı ifade edildi.

Açıklamada, "gazetecilerin görevinin ‘İsrail’ ve müttefiklerinin yalanlarını okuyucularına servis etmek olmadığı, doğru tarafta yer almaları gerektiği" hatırlatıldı.

Yunanistan genelinde imza kampanyasına şu ana kadar 233 gazeteci imza atarak destek verdi.

Kampanyaya destek veren foto muhabiri Aris İkonomu, yaptığı açıklamada, "‘İsrail devletinin’ propaganda makineleri, çocukları öldürmekten tecavüzlere kadar yaşanan olayları haklı göstermek için yalan haberler yayıyor." dedi.

İkonomu, 7 Ekim'den bu yana "‘İsrail'i aklama çalışmaları" görevini yürüten medya kuruluşlarının yaptığı haberlerin, görgü tanıkları tarafından yalanlanmasına rağmen, hala geniş bir kitle üzerinde etkili olduğunu belirtti.

ERT'nin de haberlerinde “İsrail” propagandasına yer verdiğini söyleyen İkonomu, şöyle devam etti:

“Bütün bunlar Filistinlilere yönelik 75 yıllık işgali ve zulmü haklı göstermek için. Herkes, Hamas'ın sebepsiz yere saldırdığını yansıtma çabasında. Batı Şeria'da Filistinlilere sürekli uygulanan baskıyı unutuyorlar.”

40 gündür Gazze'de hedef gözetmeksizin sivil yerleşim yerlerini bombalayan işgalci "İsrail", çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 11 binden fazla Müslümanı vahşice katletti. Antisemitizm zırhını kullanarak dünyaya karşı masum rolü oynayan işgalci varlık tıoraklarını savunan Filistinli Müslümanları medyada terörist göstermek için çaba sarf ediyor. Bu propagandaya en çok ABD ve Batılı devletler destek veriyor.