Terörün Destekçisi ABD’den Akıllarla Dalga Geçen "Pençe-Kılıç" Açıklaması
23 Kasım 2022

Terörün Destekçisi ABD’den Akıllarla Dalga Geçen "Pençe-Kılıç" Açıklaması

Köklü Değişim Medya

PYD/PKK’yı maddi, askeri ve siyasi olarak destekleyen ABD'den Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyine başlattığı "Pençe Kılıç" hava harekatına ilişkin akıllarla dalga geçen bir açıklama geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, "Türkiye'nin güneyinde meşru terör tehdidi sürüyor, kendisini savunma hakkı var" açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Zoom üzerinden yaptığı brifingde Beyaz Saray muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Suriye sınırındaki gelişmeleri değerlendiren Kirby, "Türkiye, özellikle güneyinde meşru terör tehdidi nedeniyle muzdarip olmayı sürdürüyor. Tabii ki her türlü kendilerini ve vatandaşlarını savunma hakları var" yorumunda bulundu.

Kirby, bölgedeki gelişmelerde kendilerini endişelendiren noktanın ise kendilerinin "SDG" (Suriye Demokratik Güçleri) adını verdikleri PYD/PKK'nın "DAEŞ ile mücadelesi" olduğunu belirterek, "Bölgedeki bir operasyon, ortağımız SDG'nin DAEŞ ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir. SDG ile bunun için ortaklık yapıyoruz ve DAEŞ üzerinde baskıyı devam ettirmek istiyoruz" ifadeleriyle teröre verdiği desteğin üzerini örtmeye çalıştı.

Bilindiği üzere ABD, bölgedeki ajanı Esed rejimini can suyu vermek ve Suriye devrimini boğmak için Suriye’nin kuzeyinde kendi PKK’sını kurmuş ve binlerce tır silahla teçhiz etmişti. PYD/PKK İstikal Caddesi ve Gaziantep’in Karkamış ilçesine düzenlediği saldırılarda masum sivilleri katletmişti. İstiklal Caddesi’ndeki saldırı sonrası TSK, Suriye ve Irak’a hava harekatı düzenlemiş ve harekatı “Pençe-Kılıç” olarak adlandırmıştı.

Ankara, alenen teröre destek vermesine ve sınırı boyunca terör örgütlerini silahlandırmasına rağmen ABD’yi dost, müttefik ve stratejik ortak olarak nitelemeye ve dünya çapında koordineli hareket edip, operasyonlar düzenlemeyi sürdürüyor.