loader
TCMB, ENFLASYONUN DÜŞECEĞİNİ ÖNGÖREREK FAİZİ SABİT TUTTU

TCMB, ENFLASYONUN DÜŞECEĞİNİ ÖNGÖREREK FAİZİ SABİT TUTTU

Köklü Değişim Medya

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini enflasyonun düşeceğini öngörerek yüzde 14'te sabit tuttu.

TCMB, Eylül 2021'de başladığı 500 baz puan faiz indirimini 2022 yılı başından beri sabit tutarak para politikasını sürdürüyor. 2022 yılının başından beri 6 aylık süreçte TCMB, politika fazini yüzde 14’te sabit tutuyor.

Dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası yapılan açıklamada, faizin sabit tutulması gerekçelendirilirken, Küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedirifadesi kullanıldı.

TCMB’den yapılan açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

"Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB'nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

SON HABERLER