TÜİK’e Göre Yıllık Enflasyon: Yüzde 57,68
03 Şubat 2023

TÜİK’e Göre Yıllık Enflasyon: Yüzde 57,68

Köklü Değişim Medya

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ocak ayı enflasyon rakamlarına göre, yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 57,68, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 86,46 oldu. ENAG ise (Enflasyon Araştırma Grubu) yıllık enflasyonu yüzde 121 olarak açıkladı.

TÜİK, Ocak ayında tüketici fiyatlarının ortalama yüzde 6,6 arttığını, yıllık TÜFE'nin yüzde 57'ye düştüğünü açıklarken, ENAG ise Ocak'taki artışı 9,26, yıllık artışı da yüzde 121 olarak duyurdu.

Verilere göre, ocak ayında 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 72,45, yurt içi üretici fiyatları yüzde 125,53 arttı.

Yıllık enflasyon, son 11 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Yıllık enflasyon Şubat 2022'de yüzde 54,44 seviyesinde gerçekleşmişti.

Yurt içi üretici fiyatları ise son 13 ayın en düşük seviyesinde oluştu. Söz konusu değer Aralık 2021'de 79,89 olarak kaydedilmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Yİ-ÜFE, Ocak ayında geçen aya göre yüzde 4,15, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86,46 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 125,53 artış gösterdi. Ocakta yıllık bazda Yİ-ÜFE değişimi son 13 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Yİ-ÜFE Aralık 2021'de 79,89 seviyesindeydi.

Nebati: “Enflasyonda Zorlu Dönemi Ardımızda Bıraktık”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon verisinin açıklanmasının ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

"Kasım ayında başlayan enflasyondaki düşüş eğilimi ocak ayında da sürmüştür. Buna göre, Aralık ayında yüzde 64,27 seviyesinde gerçekleşen yıllık tüketici enflasyonu ocak ayında yüzde 57,68 seviyesine gerilemiştir. Mevcut veriler, enflasyonda en zorlu dönemi ardımızda bıraktığımızı, önümüzdeki ayların çok daha iyi olacağını işaret etmektedir.

Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümünü, yüksek enflasyon sorununu kalıcı bir şekilde çözen, küresel ticaretten daha fazla pay alan, geleceğe güvenle bakan, kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak refahını hızla artıran, dinamik ve çok güçlü bir ülke olarak kutlayacağız."

Hükümetin kontrolünde olan TÜİK’in enflasyon rakamları kamuoyunda piyasa ile kopuk olduğu ifade edilerek eleştiriliyor. Enflasyon sepeti ile oynayabilme esnekliği, çarşı pazarda hissedilen pahalılığı yansıtmadığı gerekçesiyle TÜİK, ciddi şekilde tepki görüyor. Enflasyon rakamları çalışanların maaşlarındaki artışı belirlediği için kritik bir öneme sahip.