loader
SUUDİ VELİAHT PRENS SELMAN TÜRKİYE’YE GELİYOR

SUUDİ VELİAHT PRENS SELMAN TÜRKİYE’YE GELİYOR

Köklü Değişim Medya

Gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının Suudi yönetime devredilmesiyle Ankara-Riyad arasındaki ilişkilerde değişim yaşanıyor. Erdoğan’ın Suudi Arabistan’ı ziyaretinin ardından bir dizi anlaşma imzalamak üzere Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 22 Haziran'da Türkiye'ye geliyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın 22 Haziran'da Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacağı açıklandı. AFP haber ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Selman'ın bu tarihte Türkiye'yi ziyaret edeceğini doğruladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nisan ayı sonunda Suudi Arabistan'a düzenlediği ziyaretten sonra, Riyad yönetiminden iade-i ziyaret bekleniyordu.

Muhammed bin Selman'ın ziyareti, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesinden bu yana ilk resmi ziyareti olacak.

Kaşıkçı'nın cinayetiyle gerilen ikili ilişkiler, Türkiye'nin dava dosyasını Suudi Arabistan'a devretmesi ve hemen ardından Erdoğan'ın Riyad ziyaretiyle yumuşamaya başlamıştı. İki ülke arasında önümüzdeki süreçte ekonomik kriz yaşayan Türkiye ekonomisinden olumlu haça estirmesi düşünülen bir dizi anlaşmanın imzalanması ve bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan'da Suudi Arabistan'a düzenlediği ziyarette Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmüştü.

SON HABERLER