Hizb-ut Tahrir Suriye: “Türk Rejimi, Şam Devrimini Bitirmede Esed'in Ortağıdır”
21 Ocak 2023

Hizb-ut Tahrir Suriye: “Türk Rejimi, Şam Devrimini Bitirmede Esed'in Ortağıdır”

Köklü Değişim Medya

Hizb-ut Tahrir Suriye, Cuma namazı sonrası İdlib’de düzenlediği gösterilerde, “Türkiye, Şam devrimini bitirmede Esed'in ortağıdır” yazan pankartlarla Ankara’nın BM’nin 2254 sayılı kararı kapsamında rejim ile başlattığı yakınlaşmayı ve tuzak olarak nitelediği siyasi süreci protesto etti.

Hizb-ut Tahrir Suriye tarafından düzenlenen gösterilerde, “Türk rejimi ve araçları Şam devrimini ortadan kaldırmada Esad rejiminin ortağıdır” ifadeleri ile sürdürülen süreç protesto edildi.

Köklü-Değişim,Hizb-ut-Tahrir,Protesto.jpg

Suriye halkı, Cuma günü gerçekleşen diğer eylemlerde de Esed rejimi ile her türlü uzlaşma girişimini protesto etti.

Ankara’nın Esed rejimi ile normalleşmesine karşı İdlib kırsalı ve kuzeydeki bölgelerde düzenlenen gösterilerde Türkçe olarak "Çocuk katiliyle barışmayacağız" pankartları açıldı.

Köklü-Değişim,Hizb-ut-Tahrir-Suriye,-“Türkiye,-Şam-Devrimini-Bitirmede-Esed'in-Ortağıdır”.jpg

Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin yanı sıra Halep ve Dera’da da bir süredir Cuma namazının ardından gösteriler düzenleniyor. Gösterilerde Ankara’nın Suriye halkının katili Esed rejimi ile üst düzey görüşmeleri protesto edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde de sloganlar atılmıştı.

Ordusu ve arkasında halk desteği olmadığı için tek başına ayakta duramayan, kimyasal silah ve varil bombaları ile halkını katleden Esed rejiminin sahada bir etkisi bulunmaması ve sözünün geçmemesine rağmen Ankara’nın rejimi muhatap alması bir meşruiyet kazandırma çabası olarak görülüyor.

Suriye’nin çeşitli illerinde yapılan protestolar ve halkın ifadelerinden, BMGK’nın 2254 sayılı kararı ile sürdürülen ve uğruna bir milyon Müslümanın katledildiği Esed rejimine meşruiyet kazandırma çabalarının halkın karşı çıkmasına rağmen bir dayatma olduğu ve kabul edilebilir bir zeminin olmadığı gözlemleniyor.

Suriye’deki protesto gösterileri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Suriyeli ve Rus mevkidaşlarıyla Moskova'da gerçekleştirdiği toplantının ardından gelmişti. Üç ülkenin istihbarat teşkilatı başkanlarının da katıldığı görüşmede, "Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleriyle ortak mücadele çabalarının" ele alındığı söylenmişti.

Ayrıca Moskova, kısa süre önce Anakara ile yaptığı görüşmelerde İdlib’deki muhalifleri terörist olarak nitelemiş ve “söz verildiği” üzere bu sorunun ortadan kaldırılmasını istemişti.

Ankara bir süredir, Esed rejimine meşruiyet kazandırmak için üst düzey görüşmelerin yapılmasına hız vermiş durumda. Bu hususta medya görüşmelere meşruiyet kazandırmak için çaba sarf ederken, Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere alt seviyede de bu görüşmelerin meşru olduğunu ileri süren açıklamalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kasım sonunda “Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük, dargınlık olmaz, eninde sonunda adımlarımızı atarız” diyerek sürecin akışına işaret etmişti. Son açıklamasında ise Erdoğan, “seçimden sonra sil baştan yapabiliriz” diyerek Beşar Esed ile el sıkışma tarihine yönelik ipucu vermişti. Ankara, her ne kadar bu çalışmalara hız verse de katliamlara rağmen Suriye halkı halen zorba Esed rejimini protesto edip, meşru kabul etmiyor.

ABD Dışişleri de kısa süre önce yaptığı açıklamada, ‘’Suriye halkı yaklaşık 12 yıldır süren savaşın acısını çekmeye devam ederken, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'nin öncülüğünde siyasi bir çözüme yönelik desteğimiz sürüyor. Kalıcı bir siyasi çözümün ulaşılabilir olmasını sağlamak için müttefiklerimiz, ortaklarımız ve BM ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz’’ ifadeleri yer almıştı.

Suriye sahasını perde arkasında kontrolü altında tutan ve Baba Esed’den beri menfaatleri doğrultusunda hareket eden egemenliğindeki Esed rejimini koruyan ABD, bir taraftan rejmin zulümlerinden bahsedip, bir yandan da rejime meşruiyet kazandırma hedefi güden “siyasi sürece” destek verdiğini açıklıyor. BMGK’nın 2254 sayılı kararı doğrultusunda siyasi süreç/çözüm, ABD’nin desteklediği bir plan olarak öne çıkarken, Ankara da bu plan çerçevesinde hareket ediyor.

Köklü-Değişim,Hizb-ut-Tahrir,Türkiye,-Şam-Devrimini-Bitirmede-Esed'in-Ortağıdır.jpg