Sömürgeci İngiltere’nin Yeni Başbakanı İşçi Partisi Lideri Starmer Oldu
05 Temmuz 2024

Sömürgeci İngiltere’nin Yeni Başbakanı İşçi Partisi Lideri Starmer Oldu

Köklü Değişim Medya

Dünyanın dört bir yanında sömürdüğü ülkeler nedeniyle "güneş batmayan imapartorluk" olarak nitelenen kapitalizmin savunucusu İngiltere’nin yeni başbakanı seçimler kazanan İşçi Partisi lideri Keir Starmer oldu.

İngiltere’de yapılan genel seçimleri büyük farkla İşçi Partisi kazandı. 2010'dan bu yana ilk kez iktidara gelen parti, 650 üyeli Avam Kamarası'nda 411 koltuğu garantiledi.

Seçimden büyük zaferle çıkan partinin lideri Keir Starmer, başbakanlık konutu önünde ilk konuşmasını yaptı.

Bundan sonraki süreçte siyasetin kamuya hizmet edeceğine söz veren Starmer, "Ülkemiz değişim için oy verdi. Hepinizi bu hükümete katılmaya davet ediyorum. Acil olan işlerimiz var ve bugünden başlıyoruz" taahhüdünde bulundu.

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Buckingham Sarayı'na giderek hükümeti kurma görevini resmi olarak Kral'dan alarak göreve başlayacak.

Eski başbakan Rishi Sunak'a teşekkür ederek başlayan Starmer, ülkedeki yaraları, güven eksikliğini sözlerle değil, eylemlerle iyileştireceğini ifade etti.

Değişimin zaman alacağını ancak İngiltere'yi yeniden inşa edeceğini belirten Starmer, "İşçi Partisi'ne oy vermiş olun ya da olmayın, size doğrudan sesleniyorum. Hükümetim size hizmet edecek. Siyaset iyilik için bir güç olabilir. Bunu göstereceğiz. Önce ülke, sonra parti" açıklamasında bulundu.

İngiltere'de dün yapılan genel seçimde hezimete uğrayan Muhazafakar Parti'nin lideri Başbakan Rishi Sunak ise istifasını Kral’a sundu.

Başbakanlık konutu önünde yaptığı konuşmada Sunak, "Özür dilerim. Bu iş için elimden geleni yaptım ama siz hükümetin değişmesi gerektiğine dair net bir sinyal gönderdiniz" dedi.

Sunak şunları söyledi: "Öfkenizi ve hayal kırıklığınızı duydum ve bunun sorumluluğunu alıyorum. Eşime ve güzel kızlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Ülkeme hizmet edebilmem için yaptıkları fedakarlıklar için onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Sizin başbakanınız olmaktan onur duyarak bu görevi bırakıyorum. Bu dünyanın en iyi ülkesi."