Şanlıurfa’da ’İbrahimler’in Tamamı Serbest
08 Mart 2021

Şanlıurfa’da ’İbrahimler’in Tamamı Serbest

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya

Şanlıurfa'da, 02.03.2021 Salı sabahı polisin evlerine baskın yaparak gözaltına aldığı 11 İbrahimî Müslüman’dan geriye kalan 6’sı da, bugün ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı. Böylece gözaltına alınan Müslümanların tamamı serbest bırakılmış oldu.

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında aralarında esnaf, yazar ve eğitimcilerin bulunduğu 11 Müslümanı haksız yere gözaltına almıştı. Hilafetin kaldırılmasının Hicrî 100'üncü yıl dönümü münasebetiyle Köklü Değişim Dergisi'nin, 'Hilafeti Kurun' isimli Mart sayısını dağıtmak ve esnaf ziyaretleri yapmakla suçlanan Müslümanlar, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyordu.

Hiç bir suçları olmadığı halde sözde "terör örgütü" propagandası yapmakla itham edilen ve gözaltı sürecinde ters kelepçe zulmüne maruz 11 İbrahimî Müslüman’dan 5’i Cuma günü serbest bırakılmıştı. İfadeleri Pazartesi gününe bırakıldığı için gözaltında tutulmaya devam edilen 6 kardeşimiz bugün çıkarıldıkları mahkemede ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılan kardeşlerimizin isimleri şöyle: Mehmet Yeşil, Muaz Yeşil, Said Doğan, Bekir Hayırlı, Mahmut Ayten, Mustafa Çelik.

Bilindiği gibi, Hilafetin kaldırılışının 100’üncü yılı münasebetiyle Hilafeti hatırlatmak üzere çeşitli çalışmalar yürüten birçok Müslüman, farklı şehirlerde hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmışlardı. ‘Cebir ve şiddet içermediği sürece her türlü fikrin özgürce ifade edilebileceği’ yasalarla güvence altına alınmışken, fikri ve siyasi çalışma yapan Hizb-ut Tahrir’li Müslümanlara yönelik zulüm bir türlü sona ermiyor. Hukukta en üst mercii olan Anayasa mahkemesinin Hizb-ut Tahrir hakkındaki 7 ayrı 'hak ihlali' kararına rağmen, İslami düşünceye tahammülü olmayan laik Kemalist yayın organlarının kışkırtmasıyla emniyet ve yargı mensupları eliyle hukuksuz uygulamalar devam ediyor. Yakın zaman önce İstanbul ve Bursa’da aynı gerekçeler ile gözaltına alınan Müslümanlar ile geçen hafta Afyon’da gözaltına alınan 5 Müslüman bacımız serbest kalmışlardı. Şanlıurfa’da gözaltına alınan 11 kardeşimiz ise 5’i Cuma günü, 6’sı da bugün olmak üzere tamamı serbest bırakıldılar.

Köklü Değişim Medya olarak serbest bırakılan kardeşlerimize ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Maruz kaldıkları zulüm ve gösterdikleri sabır karşılığında Rabbimizin kendilerini hayırla mükâfatlandırmasını niyaz ediyoruz. Ayrıca Müslümanlara düşmanca muamele edenlere, zulüm ile abâd olunamayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

#HilafetİstemekSuçDeğildir