New York Times Editörü, Gazze Katliamına Tepki İçin İstifa Etti
17 Kasım 2023

New York Times Editörü, Gazze Katliamına Tepki İçin İstifa Etti

Köklü Değişim Medya

New York Times Editörü Boyer, ABD’nin desteklediği Gazze katliamına karşı ”Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok” sözleriyle istifa etti.

Boyer, kendi kişisel sayfasında yayımladığı istifa mektubunda, "‘İsrail’in Gazze halkına yönelik ABD destekli savaşı kimsenin yararına değil" ifadesini kullandı.

“İsrail”, ABD, Avrupa ve özellikle Yahudi halkı için bu savaşta bir güvenlik olmadığını kaydeden Boyer, "Bu savaş sadece petrol ve silah üreticilerinin ölümcül kârlarına hizmet etmektedir." görüşünü paylaştı.

Boyer istifa mektubunda, "Dünya, geleceğimiz, kalbimiz bu savaş nedeniyle küçülüyor ve zorlaşıyor. Bu sadece füzelerin ve toprak işgalinin savaşı değil. Bu, onlarca yıldır işgale, zorla yerinden edilmelere, mahrumiyete, denetimlere, kuşatmalara, hapislere ve işkencelere direnen Filistin halkına karşı süren bir savaş." ifadelerini kullandı.

Bazen sanatçılar için protestonun en verimli yolunun "reddetmek" olduğunu vurgulayan Boyer, mektubunu şöyle noktaladı:

“Bizi bu mantıksız acılar iklimine alıştırmayı amaçlayan makul tonlar arasında şiir yazamam. Artık iğrenç edebikelamlar yok. Artık sözlerle arıtılan cehennem manzaraları yok. Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok. Bu istifa, haber dünyasında şiir büyüklüğünde bir boşluk bırakıyorsa, şu anın gerçek şekli budur.”