loader
NEBATİ, KONUT KRİZİNİ MAHALLE ARALARINDAKİ ARSALARLA ÇÖZMEYİ DÜŞÜNÜYOR

NEBATİ, KONUT KRİZİNİ MAHALLE ARALARINDAKİ ARSALARLA ÇÖZMEYİ DÜŞÜNÜYOR

Kökü Değişim Medya

Hükümetin geliri yüksek kesim için faizli kredilerle ev alma sistemini açıklamasından sonra katlanan konut fiyatlarıyla oluşan krizi, Maliye Bakanı Nebati, mahalle aralarındaki arsalarla çözebileceğini düşünüyor.

Konut fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklama yapan Bakan Nebati, belediyelere çağrıda bulundu. Nebati, mahalle aralarındaki arsaların yapılaştırılması için destek istedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

Konut fiyatlarındaki artışa da değinen Nebati, başta İstanbul olmak üzere belediyelere çağrıda bulundu.

Mahalle aralarında bekleyen arsaların hızlı bir şekilde yapılaştırılması için yerel yönetimlerden destek istediklerini söyleyen Nebati, "Biz bakanlığımız ve hükümetiniz olarak hedefimiz elimizden gelen her türlü gayreti konut piyasasında oluşan ihtiyacın hızlı bir şekilde giderilmesi noktasında adımlar atmaktır" açıklamasında bulundu.

Bakan Nebati, şöyle devam etti:

"Yerel yönetimler de bu konuda bize destek verirlerse özellikle İstanbul'da hızlı bir şekilde ve özellikle de mahalle aralarındaki arsaların hızlı bir şekilde konut üretimini gerçekleştirecek imkanları seferber etmekle, bu yıl içerisindeki İstanbul'daki konut arzını karşılayacak şekilde bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz. Biz varız, biz hazırız. Her türlü imkânı ortaya koyacak gücümüz var."

İnşaat maliyetlerinin ciddi şekilde artması, halkın paranın alım gücünün düşmesi nedeniyle fakirleştiği, üstüne bir de müteahhitleri koruyan ve zengin kesimin ev almasına kolaylık tanıyan kredi sistemini açıklaması üzerine konut fiyatların katlanması gerçeğinden kopuk bir açıklama yapan Nebati, konuttaki fiyatların mahalle arasındaki arsalara yapılacak evlerle düşeceğini ileri sürüyor.

SON HABERLER