loader
NEBATİ: “BEN BU ENFLASYONLA SOKAĞA ÇIKABİLİYORUM”

NEBATİ: “BEN BU ENFLASYONLA SOKAĞA ÇIKABİLİYORUM”

Köklü Değişim Medya

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir TV programında yabancı bir bakanla yaşadığı diyaloğu anlatırken, “Bakın ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum. Siz yüzde 10’luk enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz” ifadesiyle yine vatandaşın aklıyla dalga geçen bir açıklamada bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, A Haber'de yayınlanan “Melih Altınok ile Sebep Sonuç” programında ekonomik gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Programın ilerleyen dakikalarında yabancı bir bakanla arasında geçen diyaloğu anlatan Nebati’nin söylemleri Türkiye gündemine oturdu.

Nebati diyaloğu şöyle anlattı:

"Yabancı ülkenin bir bakanıyla sohbet ediyoruz; ‘Sizin enflasyon çok yüksek’ dedi ben de 'Doğru' dedim. 'Biz bununla mücadele edeceğiz, bunu çözeceğiz, kararlıyız ama bakın ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum. Siz yüzde 10’luk enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz' dedim.

Ben umutluyum çünkü Türkiye salgın döneminde olduğu gibi öyle bir başarılı sonuç elde edecek bundan yüzde yüz eminim.

Türkiye'yi bilmeyenler ve Tayyip Erdoğan düşmanlarının hayal kırıklığına uğrayacağı süreci yaşayacağız. Yolları yaptık büyük köprüler bitti. Savaşta Türkiye'de çarklar döndü."

Nebati, programın geri kalanında yine piyasadan ve vatandaşın yaşadığı koşullardan kopuk pembe bir ekonomik tablo çizdi.

Nebati’nin öne çıkan açıklamaları şöyle:

"Kur korumalı sistemin açıklandığı tarih yeni bir enstrümanla ülke içerisinde oynanan manipülatif ihanete varan söylemlerle bitirildiği ardı ardına gelen tedbirlerin geldiği bir adımdı. 6'ay sonra 7 ay geçti ve bir kabusu yaşayarak geçirdik bu süreci. Salgın sonrası Rusya-Ukrayna krizi dünyadaki dengeleri değiştirdi. Bu bir kabus ve travmaya sebep oldu.

2022'nin Ocak ayı ile 2020'nin Ocak ayı arasında bir dejavu yaşandı. Pandemi olmasaydı Türkiye çok farklı olacaktı.

Türkiye salgın döneminde olduğu gibi şimdi de başarılı bir sonuç elde edecek. 20 yıl boyunca dar gelirlilerin her talebi karşılandı. Sıkıntıları bertaraf edecek bir hükümet iş başında.

Enflasyonla Mücadele

Enflasyon emtia fiyatları gerginlikten dolayı yükseliyordu, savaş ile beraber daha fazla arttı. Bu sürecin enflasyon ile yürüyeceğini ve biz muhalefetin bize bunun ile saldırmaya çalışacağını söylemiştik. TÜİK bugün rakamları açıkladı. Enflasyonun kalıcı olmaması için gerekli tedbirlerin alınması önemli.

Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır. Ticaret canlanır. Ama sabit gelirli sıkıntı yaşar. Bu sıkıntıyı bertaraf edecek hükümet ve sayın Cumhurbaşkanımız var. Bu kesim desteklemeli. Destekliyoruz. Asgari ücret artırıldı. İkinci yarıda artırıldı. Ciddi destek sağlanmış oldu. Emekli, dul yetim tamamında maaş artışına gidildi. Bunu hisseden bir kesim var. Bu iş ne kadar sürer diye bakınıyor. Temmuz ayındaki artışla kendini iyi hissedenler ne kadar devam edecek diye bakınıyor. Adımlar atıyoruz. 90'lı yıllarda dar gelirliler sıkıntıyla karşı karşıya kaldığında, mesela hasta olduğunda hastaneye gitme şansı yoktu. Ama Türkiye gibi bir yerde dar gelirli hastalandığımda bana sahip çıkan bir devlet var diye biliyor.

Gıda Fiyatları ve Faiz

Avrupa ve yakın coğrafya ihtiyacını Türkiye'den hızlı şekilde karşılıyor. Savaş ve salgının en büyük kazanımlarından bir tanesi. Türkiye'nin sanayi kapasitesinin başka bir noktaya geleceği. Sorunların üstesinden gelen Türkiye var. Bu sorunları görüp yandık bittik diyenlerin ülkesi değil.

Tahıl fiyatlarındaki düşüş Sayın cumhurbaşkanınızın başarısıdır. Fiyatlar belli bir trendi yakaladı. Bu Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Muhalefet hala görmüyor, tebrik etmiyor. Önemli bir sıkıntı giderilmiş oldu.

Türkiye gibi faiz politikası uygulayan ülkeler çoğunlukta. Muhalefet enflasyonla mücadeleyi faizde görüyor. Dünyada 165 ülkeden 132'si negatif faiz veriyor. Faiz artırımı dükkan kapanmasına neden olur.

Gıda arz güvenliğini korumamız lazım. Gıda ile ilgili bir sakinleşme var. Bizi en çok etkileyen petrolde de bir sakinleşme var. Enflasyon Ağustos ayında bir miktar daha düşecek."

SON HABERLER