loader
MARİUPOL’DE SON UKRAYNA ASKERİ DE TESLİM OIDU

MARİUPOL’DE SON UKRAYNA ASKERİ DE TESLİM OIDU

Köklü Değişim Medya

Ukrayna’nın liman kenti Mariupol şehri, üç aydır aralıksız süren çatışmaların ardından Rus ordusunun eline geçti. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Mariupol'deki Azovstal Demir Çelik Fabrikası'nda bulunan Ukrayna askerlerinden son grubun da teslim alınarak tamamen boşaltıldığını duyurdu.

Konaşenkov, direnişin sembolü olan Azovstal Fabrikası'ndaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

21 Nisan'dan bu yana fabrikanın içinde bulunan Ukrayna Azov taburu askerlerinin kuşatma altında olduğunu hatırlatan Konaşenkov, "Fabrika sahası tamamen boşaltıldı. Savaşçıların saklandığı işletmenin yeraltı tesisleri Rus Silahlı Kuvvetleri'nin tam kontrolüne girdi" detayını kamuoyu ile paylaştı.

Azovstal'dan 16 Mayıs'tan bu yana operasyon boyunca toplam 2 bin 439 Azov taburu ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensubu askerin silah bırakarak teslim olduğunu aktaran Konaşenkov, bugün 531 kişilik son grubun da teslim olduğunu açıkladı.

Azov taburu komutanının özel bir zırhlı araçla fabrika sahasından çıkarıldığı bilgisini paylaşan Konaşenkov, Mariupol şehrinin ve Azovstal Fabrikası'nın tamamen kurtarılması, buradaki operasyonun sona ermesiyle ilgili olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e rapor verdiğini de sözlerine ekledi.

Mariupol şehri, Ukrayna'nın Azak Denizi'ne açılan liman şehriydi. Böylece Rusya, ülkenin doğu tarafında oluşturmak istediği hattı Karadeniz kıyısına ulaştırmış oldu. ABD liderliğindeki Batı ile Rusya ve Çin ortaklığı arasındaki çıkar ve egemenlik savaşına sahne olan Ukrayna toprakları yerle bir edilmeye devam ediyor. 

SON HABERLER