Köklü Değişim’den Mersin’de Basın Açıklaması: “57 Lider 1 Halife Etmiyor”
17 Kasım 2023

Köklü Değişim’den Mersin’de Basın Açıklaması: “57 Lider 1 Halife Etmiyor”

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim, Mersin’de "Gazze'de Zulüm Bitmiyor! 57 Lider 1 Halife Etmiyor!" başlıklı bir basın açıklaması düzenledi.

Mersin Ulu Camii’nde Cuma namazını müteakiben gerçekleştirilen basın açıklaması ve protesto gösterisi Hüseyin Öztürk'ün şiir dinletisi ile başladı.

Ardından Köklü Değişim Mersin İl Temsilcisi Hasan Gümüş, Filistin'in kınama mesajları ile kurtulamayacağını, ancak orduların harekete geçmesiyle kurtulacağının ifade edildiği basın açıklaması metnini okudu.

Köklü-Değişim-Mersin-Basın-Açıklaması,“57-Lider-1-Halife-Etmiyor”.jpg

Sık sık tekbirlerin getirildiği ve “Ordular Aksa’ya” sloganlarının atıldığı basın açıklaması metninde şu ifadelere yer verildi:

"57 ülke lideri bir araya geldiniz de hiçbirinizin aklına, milyonlarca askerlerden oluşan orduları harekete geçirmek gelmedi mi?

Güce karşı güç ile karşı konulacağı, bu işgalci Yahudilerin ancak güçten anlayacağı hiçbirinizin aklına gelmedi mi? Kara, hava ve deniz güçlerinizle, donanımlı silahlarınızla artık bu soykırıma bir son verelim demek hiçbirinizin aklına gelmedi mi?

Hadi bu aklınıza gelmedi. En azından tüm diplomatik, askeri ve ticari ilişkilerinizi kesmekte mi gelmedi? Kınamaktan, iki devletli çözüm denilen ihanetten, Birleşmiş Milletleri göreve çağırmaktan, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısından soruşturma talep etmekten başka somut hiçbir adımda mı aklınıza gelmedi?

Bu bildiride yazdığınız cümlelerin, yıllardır tekrarlayıp durduğunuz sözlerin bu işgalci Yahudi varlığını durdurmadığını, aksine daha da cesaretlendirdiğini bilmiyor musunuz?

On binlerce ton bombalarla yıkılmış binaların enkazları konuşuyor, işitmiyor musunuz?

Daha dünyaya gözünü yeni açmış bebeklerin o masum bedenlerine, annelerinin eli değmeden bombalar değiyor, görmüyor musunuz?

Tüm insanlık duydu da sadece sizler duymadınız ve görmediniz! Dağlar taşlar eridi de bir sizlerin kalpleri erimedi.”

Köklü-Değişim,Mersin’de-Basın-Açıklaması,-“57-Lider-1-Halife-Etmiyor”-1.jpg

İİT’ye Tepki: “57 lider, Bir Halife Etmedi Ve Etmiyor”

Basın açıklamasında geçtiğimiz hafta Riyad’da düzenlenen ve fiyaskoyla sonuçlanan 57 İslam beldesinin yöneticilerinden müteşekkil İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT) zirvesine de tepki vardı:

“İşte hepimiz gördük ki 57 lider, bir Halife etmedi ve etmiyor!

Müslümanların kanları, parçalanmış bedenleri, katledilmiş bebekleri, kirletilmiş namusları bu 57 lideri harekete geçirmeye yetmiyor!

Allah aşkına ne için toplandınız? Daha neyi bekliyorsunuz? Oradaki tüm Müslümanların yok olmasını mı? Gazze’de tek bir canlının kalmamasını mı? "

Camii cemaatinin destek verdiği program yapılan dua ile son buldu.

Köklü-Değişim’den-Mersin’de-Basın-Açıklaması,“57-Lider-1-Halife-Etmiyor”-2.jpg