Köklü Değişim’den Antalya’da Panel: “Gazze Direnişi ve Sorumluluklarımız”
12 Mayıs 2024

Köklü Değişim’den Antalya’da Panel: “Gazze Direnişi ve Sorumluluklarımız”

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim, Antalya’da düzenlediği panelde, “Gazze Direnişi, Sorumluluklarımız ve Gerçek Çözüm” başlıklı bir panel düzenledi.

Köklü Değişim Antalya Temsilciliği konferans salonunda Cumartesi günü düzenlenen ve yoğun bir katılıma sahne olan panele sivil toplum kuruluşu temsilcileri de iştirak etti.

Panelin konuşmacısı Köklü Değişim yazarlarından İlahiyatçı Yazar Abdullah İmamoğlu, sunumunun başında 7 aydır işgalci “İsrail”in vahşi katliamlarıyla Gazze’de gelinen son durumu resmetti. Çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 40 bin Müslümanın vahşice katledildiğini hatırlattı.

Ardından Müslümanların gerek ferdi, gerek cemaat ve gerekse de devlet olarak ortaya koyması gereken duruşu şeri hükümler çerçevesinde ortaya koydu. Fertlerin, kitlelerin ve devletlerin şeri zeminde ortaya koyması gereken duruşun farklılık arz ettiğini ifade etti. Kitlelerin sadece “İsrail”i telin etme yükümlülüğünün olmadığı ayrıca yöneticilerini de muhasebe etme görevleri olduğunun altını çizdi.

İmamoğlu, güç ve kuvvet ehline de görevlerini hatırlatarak ellerindeki güç ile mukabelede bulunmalarının şeri bir yükümlülük olduğunu vurguladı. Gazze’de 7 aydır, Filistin’de ise 76 yıldır süren işgal ve katliamın şeri çözümünün “orduların Aksa’ya” gönderilmesi olduğunu beyan etti. Fakat İslam beldelerindeki yöneticilerin çözümü, Birleşmiş Milletler nezdinde sürdürülen “İki Devletli Çözüm” planı ve Uluslararası Adalet Divanı’nda aradığına işaret etti.

Abdullah İmamoğlu, konuşmasının son bölümünde Hilafet Devleti varken ve tek bir Halife ile yönetilirken kafirlerin bu denli cesur ve saldırgan olmadıklarını fakat bugün 57 liderin bu dengeyi sağlayacak irade ve cesarete sahip olmadıklarının 7 aylık süreçte gözler önüne serildiğini ifade etti. Hatta öyle ki “Bir bardak suyu sınır kapısından Refah’a aşıramadıklarını” hatırlatıp acziyeti ortaya koyan bir betimlemede bulundu.

Kısa anektodlarla tarihten örnekler veren İmamoğlu, Hilafet’in olduğu zamanlarda bu tip mezalimlerin yaşanmadığını ifade edip, bu zülümlerin yegane çözümünün siyasi irade olduğu ve bu siyasi iradenin de Raşidi Hilafet Devleti olduğunun altını çizerek sunumunu nihayetlendirdi.

Panelin bitiminde misafirler sunumundan dolayı İlahiyatçı Yazar Abdullah İmamoğlu’nu tebrik edip, dua da bulundular.

Köklü-Değişim'den-Antalya'da-Panel,Gazze-Direnişi-ve-Sorumluluklarımız-2.jpg

Köklü-Değişim'den-Antalya'da-Panel,Gazze-Direnişi-ve-Sorumluluklarımız-1.jpg