Katar, 'Hamas’ın Ateşkes Teklifine Olumlu Yaklaştığını' Duyurdu
07 Şubat 2024

Katar, 'Hamas’ın Ateşkes Teklifine Olumlu Yaklaştığını' Duyurdu

Köklü Değişim Medya

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman el-Sani, Hamas'ın son ateşkes teklifine genel olarak olumlu yaklaştığını duyurdu.

Hamas'ın 7 Ekim’de işgal altındaki topraklarına yönelik baskının ardından “İsrail”in Gazze’deki sivillere yönelik başlattığı soykırım sürerken ateşkes için diplomatik girişimler de devam ediyor.

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman el-Sani, Orta Doğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşme sonrası Gazze’de ateşkes ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu.

Ateşkes görüşmelerine arabuluculuk yapan Katar'ın Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman el-Tani, Hamas'ın Gazze'de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması yönündeki son plana tepkisinin genel olarak olumlu olduğunu beyan etti.

Başbakan Sani, son ateşkes anlaşması teklifinin neleri içerdiği hakkında detay vermedi.

Hamas: “Yanıtı İlettik”

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Hamas, çerçeve anlaşmasıyla ilgili yanıtını az önce Mısır ve Katarlı kardeşlerine iletti." ifadeleri yer aldı.

Hamas'ın liderleri ve diğer Filistinli gruplarla yapılan istişare görüşmelerinin ardından yanıtını ilettiğine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Hamas, söz konusu teklifi, tam ve kapsamlı bir ateşkesi garantileyecek, halkımıza karşı saldırıları bitirecek, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukayı kaldırarak yeniden imarı garantileyecek ve esir takası sürecini tamamlayacak şekilde olumlu karşıladı."

Açıklamada ayrıca, Katar ve Mısır'ın yanı sıra “İsrail”in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurma yönünde çaba sarf eden ülkelerin girişimleri takdir edildi.

Blinken, Yanıtı “İsrail”e İletecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Hamas'tan yanıt alındığını ve anlaşmanın mümkün olduğunu açıkladı. Bakan Blinken, Hamas'ın cevabının değerlendirildiğini ve çarşamba günü “İsrail”e yapacağı ziyarette teklifi Tel Aviv'e ileteceğini duyurdu.

Hamas'la uzun süredir arabuluculuk yapan Katar, çatışmaların uzun süre durdurulmasını ve 100'den fazla rehinenin serbest bırakılmasını içerecek bir ateşkes için ABD ve Mısır'la birlikte çalışıyor.

Paris Toplantısı

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 28 Ocak'ta Washington'da verdiği bir röportajda, Fransa'nın başkenti Paris'te ABD, “İsrail”, Mısır ve Katar'ın Gazze'de ateşkes ve esir takasına ilişkin yetkililerle müzakerelerin yapıldığını duyurmuştu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Amerikan MSNBC kanalına yaptığı açıklamada, Paris'te ABD, Katar, Mısır ve “İsrailli” yetkililer arasında müzakere edilen ateşkes ve esir takası konusunda bir çerçevenin oluştuğunu, özellikle esir takası konusunda somut bir ilerleme kaydedildiğini ifade etmişti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise Paris toplantısından çıkan "çerçeve anlaşmasını" ve bunun uygulanmasına ilişkin maddeleri görüşmek üzere Kahire ziyareti için davet aldıklarını beyan etmişti.

Heniyye, "Paris toplantısından çıkan teklife karşı Hamas'ın cevabı öncelikle Gazze'ye acımasız saldırganlığın durması ve ‘İsrail’ güçlerinin Gazze Şeridi'nin dışına çekilmesi temelinde olacaktır." açıklamasında bulunmuştu.