“İsrail”, Gazze’de İşgali Kalıcı Hale Getirmek İçin Hainler Arıyor
23 Şubat 2024

“İsrail”, Gazze’de İşgali Kalıcı Hale Getirmek İçin Hainler Arıyor

Köklü Değişim Medya

İşgalci “İsrail”, Gazze’de eğitim müfredatını değiştirmek ve yönetimi elinde tutmak ve işgali kalıcı hale getirmek için iş birlikçiler arıyor.

Şarkul Avsat’ın aktardığı habere göre, Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, “İsrail” hükümeti ve ordu liderlerinin temsilcilerinin yakın bir zamanda, Gazze’de bazı Filistinlilerle görüştüklerini ortaya çıkardı. Söz konusu “İsrailli” yetkililer, genel olarak sivil işleri yönetecek ve özel olarak insani yardım dağıtımı konusunda Hamas’ın yerini alacak liderler belirleme ihtimalini ve “doğru kişileri” bulmanın önemini ele aldılar.

“İsrail” merkezli Kanal 12 televizyonu, “İsrail”in savaşın “ertesi günü” hazırlıklarının bir parçası olarak hükümetin Gazze'de yerel yönetim için bir model geliştirmeye başladığını aktardı. Ordu, Gazze sakinlerinin ez-Zeytun Mahallesi’ni Hamas'tan arındırıp yönetmesine olanak sağlayacak plan için hazırlıklara başladı.

Kanal 12’ye göre Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın planı engelleme girişimlerine yönelik güvenlik önlemleri aldı. Ayrıca kanal, ordunun, ez-Zeytun mahallesindeki binaları tamamen yıkıp buldozerlerle yerle bir ederek büyük çadır mahallesi kurulması için temizliğe başladığını açıkladı. **Projeye göre “İsrail”, Gazze okullarındaki eğitim müfredatının, özellikle işgalci “İsrail”e karşı nefreti teşvik eden içerikler açısından temelden değiştirilmesine odaklanıyor.

Reuters haber ajansı, “İsrailli” yetkililerin, ‘Gazze Şeridi'nde Hamas'tan temizlenen bölgelerde insani yerleşim bölgeleri planının uygulanacağını ve bu planın başarıya ulaşması için de “İsrail”in Gazze Şeridi'ndeki Hamas'ı yok etme hedefine ulaşması gerektiğini’ belirttiklerini aktardı.

Hamas ise “İsrail” planının Filistin Yönetimi'nin maaş listesinde yer alan tüm çalışanları kapsam dışında tutacağını ve bu durumun planın ‘Gazze’yi yeniden işgal etmek ve halkı başarısızlığa mahkum etmek’ anlamına geldiğini ifade etti.

“İsrail” tüm Filistin topraklarındaki ve Gazze’deki işgali kalıcı hale getirmeye çalışırken, İslam beldelerinin yöneticileri de “İki Devletli Çözüm” planına destek vererek bu işgal ve katliamlara meşruiyet kazandırmaya çalışıyor.

Öte yandan dün bazı Filistinlilerin ‘şimdiye kadar yaşadıkları en kötü gecelerden biri’ olduğunu söyledikleri gecede, “İsrail”in Refah kentine yönelik saldırıları ve ağır bombardımanı sonucunda bir cami yerle bir edildi ve birçok ev yok edildi. İsrail'in saldırısında Refah'ın merkezindeki El-Faruk Camii yıkılarak enkaz yığınına dönüştü. Cami yakınındaki binalarda saldırılardan ağır hasar aldı. Yetkililer “İsrail” ordusunun Refah'ın güneyinde dört, şehir merkezinde ise üç evi bombaladığını aktardı.

Köklü-Değişim,“İsrail”,-Gazze’de-İşgali-Kalıcı-Hale-Getirmek-İçin-Hainler-Arıyor.jpg