loader
HAİN ABBAS, ŞAM KASABI ESED’LE GÖRÜŞECEK

HAİN ABBAS, ŞAM KASABI ESED’LE GÖRÜŞECEK

Köklü Değişim Medya

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Şam'ı ziyaret edeceği duyuruldu. ABD’nin Ortadoğu planlarını uygulayan İslam beldelerindeki yöneticiler, arkasında Washington’ın olduğu darbecilerle ve Müslümanların katilleriyle normalleşme adımları atarak benimsedikleri dost ve düşman tanımlarını bu şekilde deklare ediyorlar.

Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yakın zamanda Suriye'ye resmi bir ziyarette bulunacağını açıkladı. Mahmud Abbas'ın başında olduğu Fetih hareketi "İsrail" karşısında süt dökmüş kediye dönerken, Suriye'ye Müslüman halkı katletmesi için tıpku İran gibi asker göndermişti.  

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye'nin başkenti Şam'da Esad yönetimi yetkilileriyle çeşitli görüşmeler gerçekleştiren Rucub, basın toplantısı düzenledi.

Rucub, toplantıda herhangi bir tarih belirtmeden Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın yakın zamanda Şam'a resmi ziyaret gerçekleştireceğini ifade ederek, "Abbas'ın ve beraberindeki heyetin Şam ziyareti, işgal devletinin (İsrail) Filistin davasını sona erdirmek için benzeri görülmemiş gerilimine karşın Filistin durumunun düzeltilmesi için gerçek bir atılım oluşturacaktır" dedi.

Ayıplarını Filistin işgaline karşı direnişi bahane ederek örten Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Rucub ile beraberindeki Fetih heyeti, 6 Ocak'ta gittiği Şam'da Esad yönetiminin yetkilileriyle görüşmüştü.

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre Rucub, dün Esad yönetiminin Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad ile gerçekleştirdiği görüşmede Abbas'ın, Beşşar Esad'a Suriye ile olan tarihi ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediğine ilişkin mesajını iletmişti.

Temmuz 2021'den bu yana Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkilerini normalleştirme hamleleri, özellikle Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın gerçekleştirdiği çeşitli toplantılar, anlaşmalar ve ekonomik ilişkilere ilişkin sözleşmelerle ivme kazanmaya başladı.

Bu nedenle gözler, mart ayında Cezayir'de gerçekleştirilecek Arap Birliği Zirvesi'nde Suriye'nin askıda olan üyeliğinin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusuna çevrilmiş durumda.

Arap Birliği 12 Kasım 2011'de Esed yönetiminin barışçıl protestoları askeri müdahaleyle bastırmasına karşılık, Suriye'nin üyeliğini askıya almıştı.

Müslüman halkı katleden Esed gibi darbeci Sisi ile de normalleşme mesajları yollayan İslam beldelerindeki yöneticiler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan da bulunuyor. Ankara ayrıca çıkar ve menfaatlerini ileri sürerek “İsrail” ile de ilişkileri normalleştirme adımları atıp, Müslümanlara ihanet eden bir yola girmişti.

Biden yönetiminin işbaşı yapmasının ardından darbeci Sisi, Şam kasabı Esed ve “İsrail” ile normalleşme adımlarının hızlandığı gözlemleniyor. Bu hareketliliğin Washington yönetiminin benimsediği yeni üslubun bir yansıması olduğu düşünülüyor.

 

SON HABERLER