Gazze’yi BM’ye Havale Edenler, Sukutuhayale Uğradı!
09 Aralık 2023

Gazze’yi BM’ye Havale Edenler, Sukutuhayale Uğradı!

Ajanslar

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti.

BMGK'de Birleşip Arap Emirlikleri ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 80'den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı, düzenlenen acil oturumda oylandı.

Tasarı, daimî üye ABD tarafından veto edildi. İngiltere "çekimser" oy kullanırken diğer 13 üye "evet" oyu kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in BM Şartı'nın 99. maddesini işleterek Konseye gönderdiği mektuba atıfta bulunulan karar tasarısında, Gazze Şeridi'ndeki korkunç insani durum ve Filistin halkının çektiği acılara işaret edilerek tüm sivil toplumların korunması gerektiği belirtiliyordu.

Acilen insani ateşkes çağrısı yapılan karar tasarısında, tüm taraflara özellikle sivilleri koruma konusunda uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapılıyordu.

Karar tasarısında, tüm esirlerin acilen ve koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardıma erişim sağlanması talep ediliyordu.

ABD'nin BM Daimî Temsilcisi Robert Wood, karar tasarısında Hamas'ın kınanmadığını, bazı Konsey üyelerinin bu konuda sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

İşgalci siyonistlerin Gazze'ye düzenlediği saldırılarda sivil kayıpların azalması için daha fazlasını yapabileceğini söyleyen işgalci ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde oylanan Gazze'de acil insani ateşkes tasarısına ret oyu vererek soykırım destekçisi olduğunu ve sivil kayıpları konusundaki tavrında samimi olmadığını bir kez daha gösterdi.

Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere İslam beldelerindeki liderlerce çokça dillendirilen “BM müdahalesi” çağrısı da boşa çıkmış ve bu çağrının sahipleri nezdinde sukutuhayale yol açmıştır.