Ermenistan, UCM Anlaşması’nı Onaylayarak Rusya’ya Sırt Dönüyor
03 Ekim 2023

Ermenistan, UCM Anlaşması’nı Onaylayarak Rusya’ya Sırt Dönüyor

Köklü Değişim Medya

Ermenistan, Putin için yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) üyeliğini onaylayarak Moskova’dan uzaklaştığını gösteren bir adım atmış oldu.

Ermenistan Parlamentosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü'nü onaylayarak Erivan'ı Lahey merkezli mahkemenin yargı yetkisi altına soktu. Böylece Erivan, Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Roma Statüsü'nü onaylamış oldu.

Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan, 60 milletvekilinin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Roma Statüsü yargı yetkisinin geriye dönük olarak tanınmasına ilişkin lehte oy kullandığını, 22 milletvekilinin ise aleyhine oy kullandığını açıkladı. Belge imzalanmak üzere Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşinyan’a gönderilecek. Paşinyan'ın kararı onaylaması halinde yasanın 60 gün içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Moskova'nın yargı yetkisini tanımadığı Uluslararası Ceza Mahkemesi, 17 Mart tarihinde Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. Mahkeme tarafından Rus yetkililer, savaş bölgesinden güvenli bölgelere götürülen çocukları kaçırmakla suçlanıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Büyükelçisi Vağarşak Harutyunyan’a Erivan'ın Roma Statüsü'nü onaylama niyetini ‘dostane olmayan bir adım' olarak gördüğünü söylemişti.

UCM'nin yargı yetkisi, dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı ülkeler tarafından tanınmıyor. Bu ülkeler arasında Rusya, Azerbaycan, Belarus, Mısır, Hindistan, Endonezya, İran, Kazakistan, Çin, Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye gibi ülkeler de yer alıyor.

Ermenistan'da adalet işlerinden sorumlu Eghiche Kirakosian, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne katılmanın Azerbaycan karşısında "Ermenistan için ek garantiler yarattığını" söyledi.

Ukrayna’da zor durumda olan Rusya’nın zafiyetini değerlendiren ABD, Güney Kafkasya’ya sızabilmek için fırsat kolluyor. Azerbaycan'ın uzun zamandır işgal altında olan Karabağ’ı müttefiki Türkiye’nin yardımıyla geri alınmasına göz yuman Washington, zor durumda olan Erivan’a yakınlık göstererek nüfuz oluşturmaya çalışıyor. Zor durumda olan Erivan yönetimi ise Batı’ya yüzünü dönerken, Rusya’ya da sırt dönüyor.