Erdoğan, BM’de Doğu Türkistan’ı Ağzına Alamadı
21 Eylül 2022

Erdoğan, BM’de Doğu Türkistan’ı Ağzına Alamadı

Köklü Değişim Medya
  • 198

Köklü Değişim Medya

BM kürsüsünde “Dünya 5’ten büyüktür” sloganını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Türkistan’ın adını ağzına alamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu'nda BM'nin 77. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti.

Buradaki konuşmasında Doğu Türkistan’ın adını zikretmeden, “Çin’in toprak bütünlüğüne kesinlikle halel getirmeyecek şekilde” ifadesini kullanıp, sanki yaşanan bir zulüm yokmuşçasına konuyu iki satırla geçiştirdi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Çin'in toprak bütünlüğüne, tek Çin anlayışına ve egemenlik haklarına kesinlikle halel getirmeyecek şekilde, Müslüman Uygur Türklerinin temel hak ve özgürlüklerinin korunması hususunda hassasiyet gösteriyoruz."

Doğu Türkistan’da özellikle de Gulca şehrinde son aylarda Uygurların pandemi bahanesiyle evlerinin kapılarının dışarıdan kapatılarak evlerinde açlığa ve ölüme terk edildikleri biliniyor. Ayrıca yıllardır süren toplama kampı zulmü, Müslümanların evlerine Çinli memur yerleştirme, İslam’a karşı savaş ve çocukları zorla kreşlerde asimile etme programı sürdürülüyor.

Bu zulmün gündeme gelmesi için Köklü Değişim olarak İstanbul ve Ankara’da eş zamanlı basın açıklaması düzenleyip, Doğu Türkistan’a sahip çıkacağımız taahhüt etmiş ve yöneticileri muhasebe etmiştik. Ayrıca #DoğuTürkistanÖlüyor etiketiyle başlattığımız Twitter kampanyasında zulmü Türkiye’nin ilk sırasına taşımıştık.

Mahmut Kar’dan Erdoğan'ın konuşmasına Tepki

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı ve Köklü Değişim Medya Genel Koordinatörü Mahmut Kar, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajla yaşanan duruma tepki gösterdi.

Kar şunları söyledi:

“‘O Biden, ben Erdoğan’ diyen Cumhurbaşkanı, BM Genel Kurulunda #DoğuTürkistan'ın ismini zikretmeden Uygurlar ile ilgili yaptığı konuşmada, Uygur halkına özetle şunu diyor: Doğu Türkistan'ı unutun Çin'in işgalini kabul edin ki, Şi Cinping size daha insancıl davransın.”

O Biden ben Erdoğan diyen Cumhurbaşkanı, BM Genel Kurulunda #DoğuTürkistan'ın ismini zikretmeden Uygurlar ile ilgili yaptığı konuşmada Uygur halkına özetle şunu diyor: Doğu Türkistan'ı unutun Çin'in işgalini kabul edin ki, Şi Cinping size daha insancıl davransın.#carsamba pic.twitter.com/KkDTbYNqaC

— Mahmut KAR (@mk_mahmutkar) September 21, 2022

Çin Zulmü

Komünist Çin yönetimi açık hava cezaevine dönüştürdüğü Doğu Türkistan’da Müslümanlara ibadet etmeyi yasaklıyor. Müslüman ailelerinin kızlarını Çinli erkeklere evlendiriyor. Organlarını çaldığı Müslümanları ailelerine teslim etmemek için cesetlerini yakarak yok ediyor.

Müslümanların evlerine yatılı Çinli memurlar gönderiyor. Toplama kamplarında işkenceye tabi tuttuğu Müslüman ailelerin çocuklarını yetimhanelerde Çinli gibi yetiştirip asimile etmek için eğitim veriyor. Ayrıca kanaat önderlerini, ozanları, alimleri, hafızları ve ileri gelenleri işkenceyle hücrelerde katlediyor.

İslam beldelerinin yöneticileri bu zulmü sürdüren Çin yönetimine ticari ve siyasi çıkarlar için susup alenen destek veriyor ya da bu zulmün olmadığını söyleyip kendi halklarını aldatmaya devam ediyor.