Erdoğan: “NATO'yu Güçlendirmek Amacıyla İstişarelerde Bulunacağız”
09 Temmuz 2024

Erdoğan: “NATO'yu Güçlendirmek Amacıyla İstişarelerde Bulunacağız”

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesine katılmak üzere Washington’a doğru yola çıkmadan önce yaptığı açıklamada, "Zirvede NATO'nun caydırıcılık ve savunma yapılanmasını tahkim etmek, müttefiklerin imkan ve kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla istişarelerde bulunacaklarını" açıkladı.

Erdoğan, Türkiye’nin 18 Şubat 1952'de katıldığı sömürgeci kapitalist Batı’nın askeri gücü NATO'nun 9-11 Temmuz tarihleri arasında yapılacak 75. yıl zirvesi için Washington’a gitti.

Erdoğan’ın, ağırlıklı olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ele alınacağı zirvede ‘İsrail’-Hamas savaşını gündeme getirmesi ve ‘İsrail’in destekçileri olan “dost ve müttefiklerinden” ateşkes için devreye girmelerini istemesi de bekleniyor.

NATO’nun kuruluşunun 75. yılının kutlanacağı zirvede, ittifakın caydırıcılık ve savunma kapasitesi, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisine göre yeniden şekillendirilip güçlendirilecek.

Zirvede Türkiye’yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında kalabalık bir heyet temsil ediyor.

Esenboğa Havalimanı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede yapacağı görüşmelerde "dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceğini" belirtirken "Gazze'deki katliamları gündeme taşıyacağız" açıklamasında bulundu.

"NATO'nun ilk beş ülkesinden bir tanesiyiz. Bunu mali destek noktasında ve ayrıca NATO'ya güç katma noktasında söylüyorum" diyen Erdoğan, Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması noktasında çalışmalara ilişkin son durumun sorulması üzerine Erdoğan, ateşkes için Doha'da çok ciddi görüşmelerin olduğunu ifade etti.

NATO Liderler Zirvesi’nin resmi görüşmeleri 10 Temmuz’da yapılacak. Aynı akşam Biden’ın liderleri Beyaz Saray’da vereceği bir yemekte ağırlaması planlanıyor.

Zirve 11 Temmuz’da yapılacak NATO-Ukrayna Konsey toplantısı ile sona erecek. Zirvede alınan kararların aynı gün yazılı olarak duyurulması bekleniyor.

Washington Zirvesi’nde ittifakın coğrafik olarak kuzey, güney ve orta olarak tanımladığı bölgelere ilişkin savunma planlarını yenilenecek.

İttifakın savunma ve caydırıcılık kapasitesinin daha detaylı işleneceği savunma planları kapsamında Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı’nın (SACEUR) koordinasyonunda müttefiklerin hangi durumda nasıl iş birliği yapacaklarına ilişkin formüller belirlenecek.

SACEUR’ün müttefiklerden yeni askeri katkı isteminin bu zirvede karşılanması da öngörülüyor.

Bu kapsamda özellikle Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinin talepleri doğrultusunda NATO’nun bölgedeki askeri varlığının daha artırılması, ittifaka yeni katılan İsveç ve Finlandiya’nın da bu kapsamda kuzey savunma planlarındaki rollerin artırılması bekleniyor.

Türkiye, NATO’nun askeri olarak durumunu yeniden gözden geçirmesi ve savunma planlarını yenilemesine olumlu yaklaşıyor. Ancak Ankara bu planlama yapılırken tüm ağırlığın kuzeye verilmemesi gerektiğini, ittifakın güney ve güneydoğu kanatlarındaki yapılanmasına eşit ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Ukrayna’ya Daha Fazla Yardım

Washington Zirvesi’nde ittifakın Ukrayna’ya 40 milyar Euro’yu aşan yardımının NATO tarafından koordine edilmesi ve finansal yardımın daha uzun vadeli sürdürülebilir bir formata sokulması kararının alması öngörülüyor. ABD’nin Ukrayna topraklarını ve askerlerini kullanarak sürdürdüğü savaşında kullandığı NATO ülkelerinin, Ukrayna’nın talep ettiği hava savunma sistemleri konusundaki taahhütlerini de zirvede ilan etmeleri bekleniyor.

Zirvede Rusya’nın şiddetle karşı çıktığı Ukrayna’nın NATO üyeliği açısından somut bir adım atılması ise öngörülmüyor.

Erdoğan’ın Zirvede PYD/PKK’yı, Destekçisi NATO’ya Şikayet Etmesi Bekleniyor

Her NATO toplantısında olduğu gibi Washington Zirvesi’nde de "terörle mücadele" konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. Diplomatik kaynaklara göre, NATO, zirvede bu konuda yeni bir siyasi çerçeve kabul edecek, ayrıntıya girmeden genel ilkeleri ortaya koyacak.

Erdoğan’ın zirve sırasında bu konuyu gündeme getirirken Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi, özellikle ABD’nin Kuzey Suriye’de PYD/YPG’ye sağladığı askeri ve siyasi desteği örnek vermesi bekleniyor.

Erdoğan, Gazze İçin Doha’daki Görüşmelerden Umutlu

Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması noktasında çalışmalara ilişkin son durumun sorulması üzerine Erdoğan, ateşkes için Doha'da çok ciddi görüşmelerin olduğunu anımsattı.

Mossad Başkanı'nın Doha'ya gittiğini, Doha'daki görüşmelerde bazı olumlu adımlar atıldığını vurgulayan Erdoğan, "O günden bugüne henüz o adımlar noktalanmadı. Sabırla tabii süreci takip ediyoruz. Gerek İstihbarat Başkanı'mız gerek Dışişleri Bakanı'mız süreci takip ediyorlar. İnşallah, kısa zamanda buradan beklediğimiz neticeyi alırız." diye konuştu.

Bundan öncekiler de olduğu gibi bu NATO zirvesinde de Müslümanların lehine bir karar çıkmayacağı biliniyor. 11 Eylül saldırıları sonrası İslam beldelerini işgal eden kapitalist Batı’nın askeri gücü NATO, milyonlarca Müslümanı katletti ve konuşlandığı bölgelerdeki kötü sabıkalarıyla tanınıyor.