Erdoğan’dan Balkonda Aynı Slogan: “Demokrasi Kazandı”
01 Nisan 2024

Erdoğan’dan Balkonda Aynı Slogan: “Demokrasi Kazandı”

Köklü Değişim Medya

Katılımın düşük olduğu ve sandıkları protesto edenlerin arttığı 31 Mart seçimlerinde ağır bir yenilgi alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki balkon konuşmasında, seçimin galibinin Türk demokrasisi olduğunu söyledi.

31 Mart seçim sonuçlarının belli olmasının ardından balkon konuşmasına 2 saat gecikmeli çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Millet sözünü sandık yoluyla söyler. Millet siyasetçiye mesajını sandık vasıtasıyla iletir. Millet uyarısını ve takdirini sandık aracılığıyla iletir. 31 Mart bizim için bir bitiş değil, bir dönüm noktasıdır.” dedi.

“Milletin İradesinin Üstünde Hiçbir Güç Tanımıyoruz”

Seçim sonuçlarından bağımsız olarak kazananın Türk demokrasisi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasi hayatımız boyunca milletle yol yürümüş, milletin çizdiği istikametten ayrılmamış bir kadroyuz. Bugüne kadar hep sağ duyunun, sabrın yanında olduk. Her zaman demokrasinin, milli iradenin, sandığın tarafında yer aldık. Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, kazansa da kaybetse de yasamayı Allah’tan alıp, insana veren laik demokratik nizamın kazandığını her seçim sonrası dile getiriyor. Bu mesaj aynı zamanda Batı’ya gönderilmiş ekseni teyit etme özelliği de taşıyor.

Seçimi kazanan tüm belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarları tebrik eden Erdoğan, “Görev sürelerince temsil ettikleri şehrin taleplerini yerine getirmeye gayret edeceklerine inanıyorum. Biz de hükümet olarak milletimizin oyuyla seçilmiş tüm yerel yöneticileri şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde desteklemeye devam edeceğiz” taahhüdünde bulundu.

Türkiye’nin önünde 4 yıllık bir süre olduğunun altını çizip gelecek seçimlere hazırlanılmasını isteyen Erdoğan, “İktidardaki 21’inci yılını tamamlamış bir parti olarak mesuliyetlerimizi farkındayız. Ekonomideki sıkıntıların giderilmesi başta olmak üzere ülkemizin acil meselelerine daha fazla eğileceğiz. Ekonomide yol haritamız olan OVP ve 12’nci Kalkınma Planımızı bugüne kadar kararlılıkla uyguladık. Ülkemize ve gelecek nesillere bedel ödetecek popülist adımlardan bugüne kadar uzak durduk. Enflasyon başta olmak üzere uyguladığımız ekonomi programımızın olumlu sonuçlarını yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız” dedi.