loader
DEVLET YÜZDE 25 FAİZLE BORÇLANIYOR

DEVLET YÜZDE 25 FAİZLE BORÇLANIYOR

Köklü Değişim Medya

Türkiye'nin 10 yıllık tahvil faizi ilk defa yüzde 25'i geçerek rekor kırarken 3 yıldan uzun vadelerdeki tahvillerin faizi de faiz indirimlerinin başladığı 23 Eylül'den bu yana 650 baz puandan fazla artış kaydetti. Böylece devlet tahville borçlanmaya yüzde 25 faiz ödeyecek.

Türkiye’nin 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi ihraç edilmeye başlandığından bu yana ilk defa yüzde 25’i geçerek rekor tazeledi. Böylece politika faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark 11 puana kadar çıktı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS), yıl başından bu yana 20 baz puandan fazla artışla 579 baz puana çıkarken tüm vadelerdeki tahvil faizlerinde de artışlar yaşandı. Bu oranlar borç ödemedeki riskleri ifade ediyor.

Merkez Bankası Eylül’den bu yana 500 baz puan indirimle politika faizini yüzde 19’dan yüzde 14’e kadar indirirken 3 yıldan uzun vadeli tahvillerin tamamında 650 baz puandan fazla faiz artışı gerçekleşti.

23 Eylül’den bu yana faizi en fazla artan vade 5 yıl olurken, 1, 2 ve 3 yıllık tahvillerin faizlerinde görece daha düşük bir yükseliş yaşandı. Bu dönemde 5 yıllık tahvillerin faizi 783 baz puan civarında artarken 10 yıllık tahvillerin faizi de 699 baz puan artış kaydetti.

TCMB politika faizini her ne kadar yüzde 14’e düşürse de devlet borçlanma faizlerinde tam tersine yükseliş yaşanıyor. Böylece faiz lobisi devlete yüzde 25 faizle borç verirken vatandaştan toplanan vergilerle ödenen faizlere ödenen oran da yükseliyor. Türkiye’nin 2022 yılı bütçesi için öngörülen gelirleri 1 trilyon 472 milyar 583 milyon lira iken faize ödenecek tutar ise 240 milyar olarak belirlendi. Bu tutarın içinde kur korumalı mevduat hesaplarına ödenecek fark da yer almıyor.

Hazine Tahvili

Devlet ya da hazine tahvili, devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için çıkarılan borçlanma senetleridir. Türkiye'de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılır. Bu finansal araç uygulamasında devlet belirtilen tarihte (vade) faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvillerinden tüzel kişiler faydalanabildiği gibi, bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundurabilirler. Devlet tahvilleri sabit faizli, değişken faizli olabildiği gibi dövize endeksli de olabilirler.

SON HABERLER