loader
BUNU DA GÖRDÜK: FAKİRLİK SINIRI 20 BİN LİRAYI AŞTI!

BUNU DA GÖRDÜK: FAKİRLİK SINIRI 20 BİN LİRAYI AŞTI!

Köklü Değişim Medya

Türk-İş verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı haziran ayında 6 bin 391 TL'ye, yoksulluk sınırı ise 20 bin 818 TL'ye yükseldi.

Kapitalist sistemden kaynaklanan ekonomik krizler, halkın belini bükmeye devam ederken, halkın alım gücü her geçen gün daha da kötüleşiyor.

Çalışanlar, 4.253 lira asgari ücretle, emekliler 2.500 lira ile zor şartlar altında geçinmeye çalışırken iktidar ise uzun yıllardır devam eden bu fakirleşmeye henüz çözüm üretebilmiş değil.

Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın 2022 Haziran ayı sonucuna göre; gıda enflasyonu yüzde 117'yi aştı. Açlık sınırı 6 bin 891 lira ile mevcut asgari ücretin 2 bin 137 lira üzerine çıktı.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin 319 liraya, yoksulluk sınırı da 20 bin 818 liraya çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 313 liraya yükseldi.

Mutfak enflasyonundaki artış aylık yüzde 6,2; son 12 aylık artış da yüzde 117,3 olarak açıklandı. Altı aylık değişim oranı yüzde 55,96 oranında oldu.

Öte yandan, açlık sınırı asgari ücretin yüzde 50,3, yoksulluk sınırı ise asgari ücretin yüzde 389,5 oranında üzerinde yer alıyor.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti' ise aylık 8 bin 313 liraya yükseldi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 6,2 oranında gerçekleşti.

Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, Bir kişiye neredeyse iki asgari ücret gerekiyor” vurgusu yapılarak, “Ücretli, maaşlı, yevmiyeli çalışanlar ile esnaf, emekli ve öğrencilerin içinde yaşadığı fiili hayat pahalılığı, enflasyon bugün sıfırlansa bile gelirleri artmadığı sürece aynı kalacaktır. Üstelik fiyatlar hızla tırmanmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

SON HABERLER