Biden’ın “Askerlerini Çek Görüşelim” Teklifine Rusya’dan Ret
03 Aralık 2022

Biden’ın “Askerlerini Çek Görüşelim” Teklifine Rusya’dan Ret

Köklü Değişim Medya
  • 93

Moskova, ABD Başkanı Biden’ın askerlerini Ukrayna’dan çekmesi karşılığında görüşme teklifini reddetti.

ABD Başkanı Biden, Washington'a ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la Beyaz Saray'da yaptığı görüşmede, Rusya lideri Putin'le görüşmek için askerlerini Ukrayna’dan geri çekmesi ön şartını ileri sürerek aşağılamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov şartlı görüşme teklifine yanıt vererek, “ABD Başkanı Biden’ın önerisinde yeni bir unsur yok. ABD tarafı Rusya’ya katılan toprakları tanımadığı için bir görüşmenin yapılması şu an imkânsız” açıklamasında bulundu.

Biden, açıklamayı Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Beyaz Saray ziyaretinde yaptı. Ortak basın toplantısında Rusya liderine seslenen Biden, “Ukrayna savaşından en mantıklı çıkış Putin’in askerlerini Ukrayna topraklarından çekmesiyle olur. Ukrayna’daki sivil halka insanlık dışı davrandığını ve kıyımlar gerçekleştirdiğini gördük. Dolayısıyla en önemli şartı yerine getirmesi durumunda kendisiyle görüşmeler başlatmaya hazır olduğumu söyleyebilirim. Şimdilik Putin ile herhangi görüşme planımız yok” ifadelerini kullanmıştı.

ABD, Rusya’yı Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği hususunda tahrik ederek çıkardığı kaosta açmaza düşürmüştü. Uluslararası arenada ABD liderliğindeki dünya düzenini ayakta tutmak ve Rusya’yı boyun eğdirmek için Washington ve müttefikleri ambargo ve yaptırımlar uygularken dünyayı enerji ve gıda krizine sürüklüyor.

ABD’nin önderlik ettiği uluslararası sistem hakkında Ekim ayında yayımladığı siyasi analizde dikkat çeken Hizb-ut Tahrir, şu ifadelerle mevcut durumu özetlemişti:

Amerika ve Avrupa, Rusya’nın bu savaşını Ukrayna’dan toprak talebi veya doğu Ukrayna’daki Rusları savunmak olarak değil, uluslararası sisteme isyan olarak ele aldılar, Amerika ve Batının bu reaksiyonu, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak ettiğinde sergiledikleri reaksiyondan tamamen farklıydı. Diğer bir deyişle bu reaksiyon, Amerika’nın tek başına önderlik ettiği Batılı uluslararası sisteme isyan eden büyük bir güce verilen tepki düzeyindeydi.”

Analizde ayrıca, “Büyük olasılıkla Ukrayna’daki savaş, çok tehlikeli bir tırmanış aşamasına girmiştir. İtibarını geri almak istemesi durumunda Rusya, önümüzdeki günlerde Ukrayna’da kuru yaş her şeyi yakacaktır. Tabii bunu yapacak gücü ve iradesi varsa. Oysa birçok gösterge, yeteneğinin azaldığını ve iradesinin zayıfladığını kanıtlıyor. Rusya, Ukrayna’da şu veya bu şekilde Amerika ve Avrupa ülkeleriyle yüzleştiğini çok geç anladı” ifadeleriyle mevcut durumun nasıl bir ivme kazanacağına işaret edilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın müzakereleri reddetmediğini hatırlatsa da, Amerika ve özellikle İngiltere, Ukrayna’yı Rusya’nın büyük ülkeler listesinden çıkarıldığı arena haline getirme niyetinde olduğu aşağılayıcı açıklamalarından anlaşılabiliyor. Biden’ın “askerleri geri çekme” ön şartını ileri sürmesi, Rusya’nın ilhaktan geri adım atması anlamına geliyor. Rus liderliğine çok ağır gelen bu istek, Rusya’nın uluslararası arenadan silinmesi ve etkisinin sona erdiği anlamına geliyor.