Başörtüsü Farziyeti, Seçim Öncesi Laik Nizam Partilerinin Gündeminde
06 Ekim 2022

Başörtüsü Farziyeti, Seçim Öncesi Laik Nizam Partilerinin Gündeminde

Köklü Değişim Medya

Başörtüsü farziyeti, seçim öncesi yeniden laik nizamın partileri arasında istismar edilmeye devam ediyor. CHP’nin önceki gün yaptığı başörtüsü kanun teklifine karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan anayasa değişikliği çağrısı geldi.

Zihinlerde 28 Şubat zulmü olarak kalan aslında laik kemalist rejimin başörtüsü zulmü siyasilerin seçim öncesi çekişmeleriyle yeniden gündeme geldi. Oy alabilmek için bir lütufmuş gibi “başörtüsüne özgürlük” tartışmalarıyla İslam yeniden istismar edilmeye başlandı. 28 Şubat sonrası iktidara gelen AK Parti’nin yönetmelikleri değiştirmesiyle kamuda başörtüsüne serbesti getirilmiş ancak kanunlaştırılmamıştı. CHP’nin başörtüsü serbestiyeti için kanun çıkaralım teklifine dün partisinin kabine toplantısında cevap veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin başörtüsü için kanun teklifi vermesini geçmişini hatırlatarak eleştirdi.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, CHP'nin Meclis'e sunduğu başörtüsü kanun teklifini hatırlatarak, "Madem teklifi getirdi, öyleyse daha öte bir teklifle mukabele edelim. Eğer dürüstsen başörtüsü meselesini gündemden çıkarmakta samimiyse gelin çözümü yasa değil anayasa düzeyinde yapalım" çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun günah çıkardığını söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle devam etti:

"_Bizim ömrümüzü verdiğimiz bir mücadele neticesinde adım adım çözdüğümüz başörtüsü meselesiyle ilgili, güya günah çıkartıyor, güya yeni bir teklif getiriyor. Gerçi, dün açıkladıkları kanun teklifiyle önceki akşam atıp tuttukları arasında dağlar kadar fark var ama yine de biz söz üzerinden gidelim. Doğrusu bu zatın niye böyle bir teklifle ortaya çıktığını anlamakta zorlandık. Çünkü biz, bir dönem zulüm düzeyine varan bu konuyu, her alanda ülke gündeminden çıkarttık. Ülkemizde şu anda üniversitelerde veya diğer eğitim kademelerinde böyle bir mesele var mı? Hayır.

Ülkemizde şu anda kamuda veya özel sektörde çalışan hakiminden akademisyenine, subayından polisine tüm hanım kardeşlerimizle ilgili böyle bir mesele var mı? Hayır. Türkiye bir dönem Meclis'e başörtüsüyle girdiği için, ey CHP senin yandaşın, fikir baban, düşünce baban şimdi ebedi alemde, kürsüden 'haddi bildirilmeye davet edilen' milletvekilleri görmüştü. Siz de Meclis'ten dışarı atmak için hep birlikte ayağa kalkıp alkışlamıştınız. Bugün milletvekillerimizle veya diğer konumlardaki seçilmişlerle ilgili böyle bir sıkıntı var mı? Hayır_.”

AK Parti, Cumhur İttifakı, Meclis ve hükümet olarak bu doğrultuda attıkları her adımın kazananının Türkiye olduğunu söyleyen Erdoğan, "Kemal doğru ol. Yanına bir iki tane başörtülü alıp onlara rozet takmakla bu işi çözdüğünü veya çözeceğini mi zannediyorsun? Dürüst ol, adam gibi dürüst ol. İstismar siyaseti yaparak milletin karşısına çıkma. Bu zatın, artık yaşanmayan bir sorunla ilgili bir gece yarısı ortaya çıkıp kanuni düzenleme teklif etmesinin gerisindeki riyakarlığı görüyoruz da başka ne hesap var, onu da değerlendirmemiz lazım” dedi.

Türkiye'de geçmişte başörtüsü diye utanç verici bir mesele yaşandıysa bunun tek müsebbibinin Kılıçdaroğlu'nun temsil ettiği CHP zihniyeti olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelin çözümü yasa değil Anayasa düzeyinde sağlayalım" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "5735 sayılı Anayasa değişikliği teklifini, kamuda çalışmayı da kapsayacak şekilde, aksi yönde düzenleme yapılamayacağı kaydıyla yeniden çıkartalım” çağrısında bulundu.