Barbar Fransa, Manş Denizi’nde Göçmenlerin Boğulmasını İzlemiş
25 Kasım 2022

Barbar Fransa, Manş Denizi’nde Göçmenlerin Boğulmasını İzlemiş

Köklü Değişim Medya

Bilirkişi raporunda, Fransız kurtarma gemisinin, Kasım 2021'de Manş Denizi'ndeki göçmen botunda 27 kişinin hayatını kaybettiği faciada yardım çağrıları kendisine ulaştığı halde yanıt vermeyerek ölümlerini izlediği ortaya çıktı.

Le Monde gazetesinin bilirkişi raporuna dayandırdığı haberine göre, İngiliz kurtarma ekiplerinin ısrarlı taleplerine rağmen Fransa'daki Gris-Nez Bölgesi Operasyonel Gözetim ve Kurtarma Merkezi (CROSS), göçmen gemisine çok yakın olan Fransız Flamant kurtarma gemisini yardıma göndermediği ortaya çıktı.

Göçmen gemisinin defalarca CROSS'u aradığı belgelenirken, kayıtlarda gemidekilerin yardım çığlıkları attığı ve ağladığı duyuluyor.

Rapora göre, CROSS göçmenlerden konum bilgisini isterken 20 kilometre mesafede bulunan Fransız yardım gemisini göndermedi ve İngiliz tarafına durumun aciliyetine ilişkin eksik bilgilendirdiği de belgelendi.

İngiliz tarafı, göçmen gemisine 45 dakika uzaklıktaki Valiant kurtarma gemisini yardıma gönderirken Fransız makamları daha yakın olmasına rağmen harekete geçmeyerek facianın yaşanmasına göz yumdu.

Ayrıca meşgul olduğunu öne süren Fransız kurtarma gemisinin o sırada hayati bir görevle meşgul olmadığı da ortaya çıktı.

Öte yandan İngilizlerin iletişime geçtiği Le Concerto tanker gemisinin bilgi için aradığı Fransız makamları, yardım gemilerinin yolda olduğunu belirterek Le Concerto'dan yoluna devam etmesini sağladı.

Fransız yardım gemisinin aksine İngiliz kurtarma gemisinin o gece diğer teknelerdeki 98 göçmeni kurtardığı da kaydedildi.

Manş Denizi üzerinden 24 Kasım 2021'de İngiltere'ye geçmeye çalışırken batan göçmen teknesinde hayatını kaybedenlerin cansız bedeni o güzergahtan geçen bir balıkçı teknesince öğlen saatlerinde fark edilmişti.

Ekiplerin 27 kişinin cesedini sudan çıkardığı faciadan sadece 2 kişi kurtulabilmişti.

Fransız Deniz İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Herve Berville 17 Kasım'da Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, 27 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili, "Bu kişilerin Fransız sularında bulundukları ve herhangi bir an bir ihlal, bir hata olduğu kanıtlanırsa yaptırımlar uygulanacaktır" açıklamasında bulunmuştu.

Fransa'nın kuzeyindeki Dunkerque ve Grande-Synthe kentlerinde ölen 27 göçmenin anısına dün yürüyüş ve etkinlik düzenlendi.