Bahçeli, AKP-HDP Görüşmesini Doğal ve Doğru Bir Adım Olarak Yorumladı
08 Kasım 2022

Bahçeli, AKP-HDP Görüşmesini Doğal ve Doğru Bir Adım Olarak Yorumladı

Köklü Değişim Medya
  • 74

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelii partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada AKP-HDP arasındaki görüşmeye dair beklenen açıklamasını yaptı.

Bahçeli, grup toplantısında yaptığı konuşmada NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in emrivaki açıklamalarını eleştirirken, AKP-HDP görüşmesine dair de açıklamalarda bulundu. Bu konu günlerdir gündemi meşgul ederken Cumhur İttifakı ortağı MHP, AKP-HDP görüşmesine dair açıklamalarını grup toplantısına yapacağını duyurmuştu.

Bahçeli, AKP'nin "başörtüsü düzenlemesi" olarak bilinen Anayasa değişikliğiyle ilgili HDP ile görüşmesini doğru ve olumlu bulduklarını şöyle anlattı:

"CHP dürüstse, sözünün arkasındaysa, başörtüsüne bez parçası demekten pişmansa buyursun, hep birlikte bu meseleyi köklü çözümle buluşturalım. Bu arada AK Parti heyetinin anayasa değişikliğini görüşmek amacıyla Meclis’te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi de son derece doğal ve doğru bir adımdır. HDP’yle niye görüşülmüş? Biz buna ne diyecek, nasıl bir tepki gösterecekmişiz? Günlerdir cevabı aranan marazi sorular bunlardır. HDP’ye nasıl baktığımızı tekrar etmeye lüzum bile duymuyorum. AK Parti heyetinin CHP’yle kurduğu temasa ses çıkarmayanların bizim sırtımızdan HDP’yi dillerine dolamaları müflis ve müfsit bir tavırdır. Zira bizim gözümüzde HDP neyse, CHP’de odur ve aynısıdır. Biz kiminle görüşüldüğüne değil, makul ve demokratik çözümün nasıl olacağına bakıyoruz."

Stoltenberg’in “Finlandiya ve İsveç’in Artık NATO’ya Alınması Lazım” Sözlerine Tepki

NATO Genel Sekreteri'nin "Türkiye'ye talimat verir gibi konuşması edepsizliktir" diyen Bahçeli bu konu hakkında şunları söyledi:

NATO'nun Madrid zirvesindeki üçlü muhtırada İsveç ve Finlandiya'nın hangi somut adımları attığı titizlikle incelenmelidir. İsveç iç muhalefeti PKK/YPG'nin denetim ve kontrolündedir. NATO Genel Sekreteri'nin TBMM'nin ne yapacağını, nasıl karar alacağını dikte etmesi edepsizliktir. NATO, TBMM'nin üzerindeki bir organ değildir. NATO Genel Sekreteri boyunu aşan sularda kulaç atmaktan Türk Meclisine ödev verme densizliğinden vazgeçmelidir.

Bahçeli, sabah bu konuşmaları yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise akşam saatlerinde İsveç Başbakanı ile yaptığı ortak basın toplantısında sıcak ve samimi açıklamalarda bulundu.