Ankara, PKK/YPG’yi Koruyucusu ABD’ye Şikayet Etti
29 Mart 2024

Ankara, PKK/YPG’yi Koruyucusu ABD’ye Şikayet Etti

Köklü Değişim Medya

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi, Ankara’da üst düzey resmi görüşmeler gerçekleştiriyor.

Suudi Arabistan ve Pakistan’ın ardından Türkiye’ye gelen ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi önce TBMM Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar ile görüştükten sonra Milli Savunma Bakanlığı’na geçip Bakan Yaşar Güler’le bir araya geldi. ABD’li heyet son olarak MİT Başkanı İbrahim Kalın’la görüşecek. Görüşmelerde ikili askeri ilişkiler, terörle mücadele ve F-16 süreci ele alındı. ABD’li heyetle yapılan görüşmeye ilişkin açıklama yapan Hulusi Akar, “PKK’dan, YPG’den rahatsızlığımızı tekrar tekrar ifade ettik” açıklamasında bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Mike Rogers, Kıdemli Üye Adam Smith ile üyeler Salud Carbajal ve Veronica Escobar, beraberlerinde ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ile birlikte sabah saatlerinde önce TBMM Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar’la bir araya geldi.

Rogers ve beraberindekilerin Türkiye'de bulunmasından memnuniyet duyduklarını; ziyaretin, iki tarafında da kendisini yüz yüze ifade etmesi için bir fırsat olduğunu ifade eden Hulusi Akar, “Bir süre bir araya gelememiştik. Bundan sonra umuyorum ki ülkelerimizin yararı, NATO, bölgesel kurumlar, barış, istikrar ve Türkiye ile ABD arasında bölgemizdeki bazı sorunların çözümü için karşılıklı görüş alışverişine ve ziyaretlere devam edeceğiz. Bu çok faydalı olacak. Umarım ziyaretinizden olumlu ve yararlı sonuçlar elde edersiniz” dileklerinde bulundu.

Genel ve askeri konulardaki problemleri, görüşleri kendilerine ilettiklerini belirten Akar, şöyle devam etti:

PKK-YPG konuları da dahil bunlarla alakalı, DEAŞ ile alakalı bugüne kadar bizim yaptığımız mücadelemizi kendilerine ilettik. ‘İsrail’ konusunda, İsrail'in varlığına karşı bir kastımızın olmadığını fakat diğer taraftan da çocukların, kadınların, masum insanların ölmesinin bir an önce engellenmesi gerektiğini bir kez daha kendilerine ilettik. Yunanistan, Akdeniz konusunda görüşlerimizi, önerilerimizi kendileriyle görüştük. Azerbaycan-Ermenistan konusunda yaptıklarımızı, uzatılan barış elinin Ermenistan tarafından kabul edilmesinin önemli olduğunu ifade ettik. Kendi yorumlarını yaptılar. Gayet olumlu, yapıcı bir şekilde konuştuk, görüştük. Türkiye’de veya ABD’de buluşmak suretiyle görüşmelerin devamı konusunda mutabık kalarak ayrıldık.”

“F-16 Konusunda Sorun Yok”

Bir gazetecinin “F-16 tedarik süreci de gündeme geldi mi?” sorusu üzerine Akar, bu konunun da görüşmede gündeme geldiğini, F-16 konusunda herhangi bir sorunun olmadığını vurguladı. Akar, “Burada herhangi bir sorun yok. Gerekli anlaşmalar, sözleşmeler yapıldı. Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan’ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmeler var. Onun devamında gelen hadiseler var. Bu artık normal şekilde takibi yapılan, kararlaştırılmış bir proje olarak karşımızda duruyor herhangi bir sorun yok” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Stratejik mekanizma toplantısı sonrası ortak açıklama yapılmıştı. ‘Terörle mücadele istişareleri yeniden başlatıldı’ ifadesi kullanılmıştı. Bu da gündeme geldi mi?” sorusu üzerine Akar, konunun görüşmede gündeme geldiğini ifade etti.

Akar, “PKK’dan, YPG’den rahatsızlığımızı orada tekrar tekrar ifade ettik. Suriye’nin, Irak’ın kuzeyindeki PKK-YPG varlığına karşı, DEAŞ varlığına karşı iş birliği yapmamız gerektiğini, iki müttefik olarak beraber çalışmamız gerektiğini ifade ettik. Diğer konularda da Dışişleri Bakanımız zaten gereğini yapacaktır” dedi.

Rogers: “Ortaklık Konusuna Odaklanıldı”

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Rogers da heyet olarak Suudi Arabistan ve Pakistan’dan sonra Türkiye’yi ziyaret ettiklerini söyledi.

Temel olarak güvenlikle ilgili ortaklıklara ilişkin konulara odaklandıklarını anlatan Rogers, “Ancak daha çok ortaklığımızı nasıl geliştirebileceğimize ilişkin sizin düşüncelerinizi de öğrenebiliriz. En çok ilgilendiğim konulardan biri Ukrayna krizinin nasıl sonuca bağlanabileceğine dair sizin görüşleriniz.” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Güler’le Görüşme

Heyet daha sonra Milli Savunma Bakanlığı’na geçerek Bakan Yaşar Güler’le bir araya geldi.

Bu görüşmede de gündem terörle mücadele ve ortak askeri ilişkiler oldu.

Heyet bugün Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ile de bir araya gelecek.