Ankara, Kudüs’teki Saldırıyı Terör Olarak Niteleyip, Kınadı
28 Ocak 2023

Ankara, Kudüs’teki Saldırıyı Terör Olarak Niteleyip, Kınadı

Köklü Değişim Medya

Dışişleri Bakanlığı, “İsrail”in Cenin’de düzenlediği ve 9 Müslümanın hayatını kaybettiği katliam sonrası Kudüs’te düzenlenen ve 7 Yahudinin öldürüldüğü saldırıyı terör olarak niteleyip, kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, 7 “İsraillinin” öldürüldüğü işgal altında bulunan Doğu Kudüs'teki saldırı sonrası hızlı bir şekilde kınama mesajı yayımladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kudüs’te 27 Ocak akşamı bir sinagoga düzenlenen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz. Son dönemde bölgede artış gösteren saldırıların yeni bir şiddet sarmalına dönüşmesinden endişe duyuyor, tüm tarafları itidale ve bu tür olayların durdurulması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ile 'İsrail' Hükümeti ve halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyoruz”

Dışişleri Cenin Katliamı İçin Ne Demişti?

İşgalci “İsrail”in Cenin kampında düzenlediği içlerin bir yaşlı kadın olmak üzere 9 Müslümanın öldürüldüğü katliam sonrası yayımladığı mesajda ise şu ifadeler yer almıştı:

“'İsrail' kuvvetlerince bugün (26 Ocak) sabah saatlerinde Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlenen baskın sırasında çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği üzüntüyle öğrenilmiştir.

Özellikle Batı Şeria’da giderek daha da artan gerilimden ve artık neredeyse her gün yaşanan can kayıplarından derin endişe duyuyor ve sivillerin ölümlerine yol açan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Bölgede gerilimin tırmanmasının önüne geçilmesi ve can kayıplarının önlenmesi için 'İsrail' makamlarına gerekli önlemleri etkin şekilde almaları yönündeki çağrımızı yineliyoruz.

Olaylarda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Filistin Devleti ve halkına başsağlığı diliyoruz.”

Ankara, "Normalleşme" öncesi "İsrail"i terör devleti olarak nitelerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "İsrail" Cumhurbaşkanı Herzog'u Ankara'da büyük bir ihtimamla ağırladıktan sonra bu söylemlerini değiştirdi.

Müslümanları, gazetecileri, çocukları ve kadınları vahşice katleden, Filistin topraklarını işgal ederek kurulan gecekondu oluşum "İsrail", İslam beldelerindeki yöneticiler tarafından meşru kabul ediliyor. Müslümanlar ise yöneticilerinin bu siyasetini ihanet olarak niteliyor.

Filistinli Müslümanları koruyacak orduları olmadığı için vahşice katledilirken kınama mesajları paylaşan yöneticiler, öte yandan kındakları katillerin ellerini sıkıpi dostluk mesajları veriyor.