Ankara, Darbeci Sisi İle “Normalleşmeye” Koşar Adım İlerliyor
01 Haziran 2023

Ankara, Darbeci Sisi İle “Normalleşmeye” Koşar Adım İlerliyor

Köklü Değişim Medya

Seçim sonrası darbeci Sisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesinde karşılıklı büyükelçilerin atanması hususunda mutabık kalınmasının ardından, Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen, Türkiye-Mısır ilişkilerinin normal haline döndüğünü, bu yılın sonuna kadar Ankara veya Kahire’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Sisi'nin bir araya geleceğini tahmin ettiğini de dile getirdi.

Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’yi devirip, binlerce Müslümanı meydanlarda katleden ve muhaliflerini hapse atarak idam etmeye devam eden Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Erdoğan arasındaki yakınlaşma koşar adım devam ediyor.

Daha önce "tiran", "katil", ve "darbeci" olarak nitelendirdiği ve “Beni Sisi'yle barıştırmak isteyenler var. Asla kabul etmiyorum, etmem de" diyen Erdoğan, Katar’da oynanan Dünya Kupası’nda Sisi ile el sıkışmıştı. Ankara, bugün ilişkilerin düzeltilmesini pragmatist fikirlerle süslediği nedenlere bağlıyor. Ankara, turizm ve ticaretin geliştirilmesini ayrıca iki ülke halklarının kardeşliğini “normalleşmenin” sebepleri olarak ileri sürse de dış siyasetteki bu keskin dönüşün sebepleri kamuoyunda tatmin edici bulunmuyor. Ortadoğu’da “İsrail” ile başlayıp darbeci Sisi ve katil Esed ile süren “normalleşme” rüzgarının, Rusya ve Çin’e odaklanan ABD’nin bu bölgede sükunet siyasetinden kaynaklandığı baskın görüş olarak öne çıkıyor. Washington, direktiflerini “amasız” yerine getiren ve bölgedeki nüfuzunu koruyan Sisi ve Esed rejiminin bekasını bölgedeki müttefikler vasıtasıyla tahkim etmeyi sürdürüyor. Böylece binlerce Müslümanın akan kanı karşılıklı çıkar ve menfaatler ile örtülüp, darbeciler ve katillerle el sıkışılıyor. Oysa dün ilişkilerin kesilme sebebi olarak ileri sürülen darbeci ve katiller hala görevde iken...

Salih Mutlu Şen: “Türkiye-Mısır İlişkileri Normal Haline Döndü”

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Şen, video-konferans yöntemiyle bağlandığı Suudi Arabistan merkezli “Eş-Şark lil-Ahbar” televizyon kanalına Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler, ekonomik, ticaret ve turizmin yanı sıra çeşitli alanlarda ortak meselelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mısır ile normalleşmeye yönelik önemli adımların atıldığını ve iki ülke arasında güvenin yeniden tesis edildiğini ifade eden Şen, “İki kardeş ülke (Türkiye-Mısır) ve halkları gelecekte tüm alanlarda iş birliği yapma arzusunda. İki ülke arasında bazı engeller vardı ama, tüm bunların hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. Türkiye-Mısır ilişkileri normal haline döndü. Biz şu anda ise ekonomik, turizm ve kültür gibi çeşitli alanlarda iki ülkenin halklarının çıkarları çerçevesinde çalışabileceğimiz resmi iş birliği imkanlarını konuşuyoruz. Bundan dolayı iki ülke arasındaki durum, üst düzey güven ve saygı çerçevesinde geleceğe doğru ilerliyor.” dedi.

Geçen 10 yıllık süreçte her iki ülkenin de ekonomik ilişkilere önem verdiğini ve ekonomik ilişkilerin siyasi durumdan etkilenmemesine özen gösterildiğini söyleyen Şen, ekonomik iş birliğinin, diplomatik ilişkilerin tamamen iyileşmesiyle daha fazla gelişmesinin mümkün olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002 yılında Türkiye-Mısır arasındaki ticaret hacmi 9,7 milyar dolara ulaşmıştı. Şu anda ise iki ülkenin liderlerinin arasındaki siyasi iradeyle iş insanları toplumu da ticaret alanında daha fazla iş birliğine gidecektir. Orta vadede yıllık ticaret hacminin 20 milyar dolara yükselebileceğini söyleyebilirim. Ayrıca, Mısır'ın en büyük ihracat pazarının Türkiye olduğu gerçeğini de vurgulamam gerekiyor. Aynı zamanda Türkiye, Mısır gazını satın alan bir numaralı müşteri.”

"Erdoğan İle Sisi 3-6 Ay İçinde Görüşebilir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin beklenen görüşmesine de değinen Büyükelçi Şen, söz konusu görüşmenin önümüzdeki 3-6 ay içinde gerçekleşebileceğini duyurdu.

Şen, “Cumhurbaşkanı Sisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği tebrik mesajı ve iki lider arasında yapılan telefon görüşmesi gayet dostça bir adımdı. Bu adımın, ilişkilerde ilerlemeye yönelik güçlü siyasi bir arzunun teyidi olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Şen, şunları söyledi:

“Zaten diplomatik ilişkilerin en üst düzeye, Büyükelçi düzeyine çıkartılması kararlaştırıldı. Yani iki lider arasında bir zirve olacaktır. Ben şahsen bu görüşmenin önümüzdeki 3-6 içinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor ve temenni ediyorum. Önümüzdeki aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yoğun bir programı olacaktır. Bu yılın sonuna kadar Ankara veya Kahire’de liderlerin bir araya geleceğini tahmin ediyorum.”

Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması

Muhabirin sorusu üzerine “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” konusuna değinen Şen, “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması konusu işbirliğine açıktır, rekabet konusu değildir” dedi.

Söz konusu meseleye ilişkin Büyükelçi Şen, “Belki uzmanlar da söylediklerime katılacaktır, Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması konusunda Mısır-Türkiye arasında esas noktasında bir anlaşmazlık yoktur. Önümüzdeki süreçte bu konuyu da kapsayan çalışmalar yapılacak ve ilerleme kaydedilecektir. Daha önce de söylediğim gibi bu konuda Türkiye-Mısır arasında esas noktasında bir anlaşmazlık yok” açıklamasında bulundu.

Büyükelçi Şen'in konuşmasında bahsettiği "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması" konusunun Amerika'nın Avrupa ve Rusya politikasıyla ilgili olduğu düşünülüyor. Amerika'nın Rus gazına bağlı olan Avrupa'ya alternatif olabilmesi için Doğu Akdeniz üzerinden yeni bir gaz tedarik kanalı oluşturmak istediği uzun süredir konuşuluyor. Bunun gerçekleşebilmesi için Türkiye-"İsrail"-Mısır arasında işbirliğine ve dolayısıyla da bu ülkelerin aralarındaki ilişkileri normalleştirmesine ihtiyaç duyuluyor.