Aliyev’den, İşgalci “İsrail”in Cumhurbaşkanı Herzog’a Sıcak Ağırlama
31 Mayıs 2023

Aliyev’den, İşgalci “İsrail”in Cumhurbaşkanı Herzog’a Sıcak Ağırlama

Köklü Değişim Medya

Filistin topraklarını işgal eden ve Müslümanları vahşice katleden “İsrail”in Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından sıcak bir şekilde ağırlandı.

Aliyev, Herzog'u resmi törenle karşıladı. Azerbaycan ve “İsrail” milli marşlarının okunduğu törenin ardından Aliyev ve Herzog önce baş başa sonra heyetlerin katılımıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Köklü-Değişim,Aliyev’den,-İşgalci-“İsrail”in-Cumhurbaşkanı-Herzog’a-Sıcak-Ağırlama-1.jpg

Cumhurbaşkanı Aliyev, heyetler arası toplantıda Herzog'un ziyaretinin Azerbaycan ile İsrail arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük ivme kazandıracağını söyledi.

Herzog'un ziyareti sonrasında iki ülke ilişkilerinde olumlu dinamiğe şahit olacaklarını belirten Aliyev, "Ticaret, enerji, güvenlik gibi farklı alanlarda birçok çalışma yapmış olmamıza rağmen yine de büyük potansiyele sahip olduğumuza kesinlikle eminim. Yapılacak çok şey var. Azerbaycan ziyaretinizi tarihi bir ziyaret olarak değerlendiriyoruz" açıklamasında bulundu.

"İsrail" Cumhurbaşkanı Herzog da Azerbaycan'da bulunmaktan onur ve memnuniyet duyduğunu söyledi.

Azerbaycan'a açık yüreklilikle ve iki halk arasındaki büyük dostlukla geldiklerini belirten Herzog, "Bu millet sizin merhum babanızı yetiştirdi. Siz de onun yolundan giderek muhteşem bir ülke yaratmışsınız ve bu ülke bugün birçok konunun merkezi haline gelmiştir" ifadeleriyle iltifat etti.

Herzog, iki ülke arasındaki ortaklığın müzakere ettikleri birçok konunun temelini oluşturduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bunun uluslarımıza birçok düzeyde mesaj niteliği taşıdığını düşünüyorum. Her şeyden önce bu, Yahudi ve Müslümanların birlikte barışa doğru adım atmaları, açık diyaloğa girmeleri ve dünyanın iyiliği için birlikte çalışmaları halinde büyük işler başarabileceklerinin mesajıdır. İkincisi, ilişkilerimiz stratejik ilişkileridir çünkü, biz barış, refah ve kalkınma açısından tüm bölgeyi etkiliyoruz. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Sizi ‘İsrail'de ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyorum."

Görüşmeler kapsamında iki ülkenin sağlık bakanlıkları arasında sağlık ve tıp bilimi alanında 2023-2028 iş birliği planı imzalandı.

Herzog, “İsrail”den ayrılmadan önce Ben-Gurion havalimanında ise şu açıklamayı yapmıştı:

"Barındırdığı tarihi Yahudi cemaati de dahil olmak üzere, ticari ilişkilerin de ötesinde, Azerbaycan'ın İran'ın komşusu olduğunu unutmamalıyız. İran, ‘İsrail’ Devleti'ne ve bölgede gelişen güvenlik ve barış teşebbüslerine karşı eylemlerde bulunan, bölgede istikrarı bozan bir güçtür."

İslam beldelerindeki yöneticiler, boş kınamalarla Yahudi varlığına cesaret verirken, “normalleşerek” de Filistin topraklarındaki işgal ve katliamlara meşruiyet kazandırıyor.

Bu kapsamda daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gasıp Yahudi varlığının lideri Herzog'u Ankara'da törenlerle karşılamış ve dostluk mesajları vermişti.