AK Parti’den İstifa Eden Fakıbaba, İyi Parti’ye Katılıyor
20 Ekim 2022

AK Parti’den İstifa Eden Fakıbaba, İyi Parti’ye Katılıyor

Köklü Değişim Medya

AK Partİ Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, parti üyeliğinden ve milletvekilliğinden siyasi ve ahlaki anlayışına uygun olmayan kişilerle bundan sonra beraber olmayacağı için mutlu olduğunu ifade ederek istifa ettiğini açıkladıktan sonra İyi Parti’ye katılacağını duyurdu.

Kaygan demokratik zeminde milletvekili transferleri sürüyor. Dün CHP’den milletvekili olarak seçilen daha sonra Muaharrem İnce’nin Memleket Partisi’ne giden ve son olarak AK Parti’ye katılan Mehmet Ali Çelebi’den sonra bugün de yıllardır AK Parti’de siyaset yapan Ahmet Eşref Fakıbaba, İyi Parti’ye katılacağını duyurdu.

İyi Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Meral Akşener’in danışmanı Aytun Çıray da Fakıbaba’nın katılımını “Partimize her katılım iktidar yürüyüşünde bir adımdır” ifadeleriyle kamuoyuna duyurdu.

Fakıbaba’nın istifasının ardından AK Parti’nin Meclis'teki sandalye sayısı yeniden 286’ya düşerken, RTÜK üyeliği kontenjanı da yeniden İYİ Parti’ye geçmiş oldu.

Bağımsız aday olarak girdiği 2009 yerel seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan ve daha sonra AK Parti'ye katılan Fakıbaba, 2017-2018 yılları arasında da Tarım Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu.

Fakıbaba’nın uzun süredir parti politikalarından rahatsız olduğunu medyada dile getiriyordu.

İstifasını Twitter’dan Duyurdu

Ahmet Eşref Fakıbaba, istifa haberini Twitter hesabından duyurdu.

İstifasına dair açıklama yapan Fakıbaba, “2003'te üyesi olduğum AK Partide değişik makamlarda görev yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren bütün büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Kendisine oy veren hemşehrilerine "saygısızlık olmasın diye" istifa ettiğini duyuran Fakıbaba, “Bu 20 yıl içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Ancak siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum. Ak Parti Üyeliğinden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye Milletvekilliğinden de istifa ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur” ifadelerini kullandı.